Premiera książki o polskim kinie dokumentalnym

W piątek 8 kwietnia o godz. 19.00 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat odbędzie się premiera książki „Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna” pod redakcją Agnieszki Wiśniewskiej (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

 

W spotkaniu udział wezmą: dokumentalistka Maria Zmarz-Koczanowicz, Artur Liebhart – dyrektor festiwalu Planete Doc, krytyk Tadeusz Sobolewski i Maciej Gdula – socjolog, współautor książki. Dyskusję poprowadzi redaktorka książki Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna).

 

8.04, godz. 19.00, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, I piętro, ul. Nowy Świat 63, Warszawa

 

O książce tak piszą organizatorzy spotkania: – Gdzie szukać obrazu Polski po 1989 roku? Oczywiście w filmach dokumentalnych. Nigdy nie były one „obiektywnym” zapisem zjawisk i problemów – chcąc nie chcąc stawały się stroną w polskich sporach. Dokumenty zabierały głos w najważniejszych debatach ostatnich dwudziestu lat – opowiadały o emigracji zarobkowej, cynizmie postpolityki, podziemiu aborcyjnym w Polsce czy metodach działania wielkich korporacji. Wzbudzały kontrowersje i wywoływały skandale. O żadnym filmie fabularnym nie dyskutowano tak zaciekle jak o „Arizonie” Ewy Borzęckiej, „Takiego pięknego syna urodziłam” Marcina Koszałki czy „Nocnej zmianie” Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka. I to dokument – „Witajcie w życiu!” Henryka Dederki – został „pierwszym półkownikiem wolnej Polski”. W „Polskim kinie dokumentalnym 1989-2009. Historii politycznej” nie pytamy o wartości estetyczne i „etykę dokumentalisty”. Piszemy historię polityczną III RP.

 

Wśród autorów znaleźli się m.in.: Magdalena Błędowska, Joanna Erbel, Jakub Majmurek, Maciej Nowak, Tomasz Piątek, Kazimiera Szczuka i Artur Żmijewski.

Książka ukazuje się przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Patronat: FestiwalPlanete Doc.

 

Informacja prasowa

06.04.2011