Premiera "Małej Matury 1947"

Premiera Małej Matury

Sonia Bohosiewicz, Janusz Majewski i Marek Kondrat. Fot. Marcin Kułakowski, PISF


W Krakowie odbyła się uroczysta premiera filmu „Mała Matura 1947″ Janusza Majewskiego. Obraz został nagrodzony podczas 35. Festiwalu Polskich filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury, natomiast podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Regiofun otrzymał natomiast Nagrodę Publiczności.

 

– Festiwal Off Plus Camera to nie tylko goście, seanse, spotkania. To także premiery i z powodu premiery spotykamy się dziś w krakowskim kinie Kijów.Centrum  – takimi słowami przywitano ekipę filmu Janusza Majewskiego. – Jesteśmy bardzo dumni, że wybrali ten festiwal, aby pokazać swój film – mówiła przedstawicielka festiwalu, prezentując obraz jako wzruszającą opowieść o dorastaniu w burzliwych latach powojennej Polski.

 

„Mała Matura 1947″ została dofinansowana m.in. przez PISF i Regionalny Fundusz Filmowy (Kraków).

Jeden z gospodarzy wydarzenia, Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski tak mówił o panującej w Krakowie dobrej atmosferze sprzyjającej powstawaniu nowych filmów: – Kraków powolutku staje się stolicą kina polskiego. Mamy kilka festiwali (…). Jako miasto zainicjowaliśmy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Województwem Małopolskim na pewnego rodzaju ruch, który ma na celu wspieranie twórczości filmowej (…) połączone jednocześnie z promocją Krakowa i Małopolski. Udało się już kilka produkcji w tym systemie wyprodukować, następne czekają w kolejce – mówił, chwaląc jednocześnie dobrze wybraną selekcję filmowych tytułów festiwalu Off Plus Camera. – Przed nami już tylko z jednej strony Bollywood, z drugiej – Hollywood – zauważył prof. Jacek Majchrowski, mając na myśli realizowany niedawno w Krakowie film „Mujjahir” autorstwa Prashanta Chadha, jak i projekt adaptacji prozy Stanisława Lema, który ogłosił podczas trwania OPC laureat Oscara Roger Christian.

 

Film „Mała Matura 1947″ mógł powstać także dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego, co podkreślił drugi z obecnych na scenie gospodarzy – Witold Latusek z zarządu województwa. – Regionalny Fundusz Filmowy jest stworzony wspólnie z Gminą Miasta Kraków – mówił. – Rolą samorządu jest właśnie tworzenie takich zasad, które sprawią, że przemysł kreatywny będzie się rozwijał – powiedział.

Z widownią kina Kijów.Centrum przywitał się także reżyser Janusz Majewski. – Zrobiłem ten film dlatego, że to miasto przygarnęło nas – uciekinierów z innego pięknego galicyjskiego miasta, ze Lwowa w ’45 roku. To, co opowiadam na ekranie, jest w dużej mierze oparte na moich własnych przeżyciach, a niektóre fakty są już faktami historycznymi. To państwo zobaczą. Chciałem powiedzieć, że można było pewnie oczekiwać, że zrobię ten film z jakimś sentymentem, wzruszeniem, romantycznie. Ale moja wrodzona ironia zawsze dochodzi do głosu i jakaś aura ironiczna jest w tym filmie, za co państwa przepraszam, a niektórych o tym pouczam – mówił reżyser, dziękując prezydentowi Krakowa, władzom miasta, oraz wszystkim, którzy pomagali w realizacji i wspierali ją finansowo.

 

Na premierze obecni byli twórcy filmu: operator Adam Bajerski oraz aktorzy: Marek Kondrat, Wiktor Zborowski i Sonia Bohosiewicz. Towarzyszyli im odtwórcy ról najmłodszych bohaterów – Adam Wróblewski i Antoni Królikowski. Na scenie znaleźli się także producenci obrazu: Włodzimierz Niederhaus i Tadeusz Drewno z WFDiF.

 

„Mała Matura 1947″ Janusza Majewskiego trafia do kin w całej Polsce 15 kwietnia. Już wkrótce zamieścimy naszą rozmowę wideo z reżyserem filmu oraz odtwórcą jednej z drugoplanowych ról Markiem Kondratem.

16.04.2011