Premiera "Maski" braci Quay w Londynie

8 Festiwal Polskich Filmów w Londynie KINOTEKA zaprasza na światową premierę najnowszej animacji Braci Quay pt. „Maska”, opartej na opowiadaniu pisarza literatury science fiction Stanisława Lema, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Autorzy filmu, najbardziej znani ze zrealizowanej w 1986 r. adaptacji „Ulicy krokodyli” Brunona Schulza, to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych twórcy filmów animowanych i eksperymentalnych. W swojej twórczości wielokrotnie inspirowali się polską kulturą.

 

Po premierze filmu rozpocznie się koncert trębacza Tomasza Stańki z udziałem Justyny Steczkowskiej dedykowany kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie. Stańko przyznaje, że – jeśli chodzi o kierunek późniejszego rozwoju jego muzyki i jego własny styl kompozytorski – wiele zawdzięcza Komedzie. Twórca ten skomponował utwory do kilkudziesięciu filmów, a jego współpraca z Romanem Polańskim zaowocowała muzyką m.in. do „Noża w wodzie”(1962 r.), „Matni” (1966 r.), czy „Dziecka Rosemary”(1968 r.), których to fragmenty widzowie zobaczą podczas koncertu w specjalnie zaaranżowanej kompozycji filmowej.

 

Wydarzenie odbędzie się w The Barbican Centre 27 marca o godz. 20:00.

 

Wieczór jest częścią 8. edycji KINOTEKI – Festiwalu Polskich Filmów organizowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Festiwal KINOTEKA potrwa do 13 kwietnia, więcej informacji: www.kinoteka.org.uk.

 

Informacja prasowa

26.03.2010