Premiera "Pałacu" na Planete+ Doc

Podczas 9. edycji Planete+ Doc Film Festival odbyła się premiera najnowszego dokumentu Tomasza Wolskiego „Pałac”, który bierze udział w Konkursie o Nagrodę Millenium. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pałac

Film „Pałac” Tomasza Wolskiego to współczesny obraz Pałacu Kultury i Nauki, niezwykłego organizmu, małego miasta, w którym nie tak odległa przeszłość spotyka się ze współczesnością. Nie ma innego budynku w Polsce, który budziłby tyle kontrowersji, a jednocześnie budynku, który stał się symbolem stolicy, a może nawet kraju. Film został wyprodukowany przez firmę Kijora i był współfinansowany m.in. przez Mazowiecki Fundusz Filmowy i PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera na Planete+ Doc Film Festival

16 maja 2012 po pierwszym warszawskim pokazie dokumentu „Pałac” Tomasz Wolski i bohaterowie filmu spotkali się z festiwalową publicznością. Reżyser opowiedział o kulisach powstawania swojego najnowszego filmu. – Pracowałem nad tym filmem bardzo długo. Oglądam go dzisiaj chyba 60. raz (…) Nie mogę powiedzieć, że znam pałac. Jest jeszcze tyle miejsc, do których nie dotarłem, których nie ma w filmie. Jest to tak potężny budynek, że jest nie do ogarnięcia – mówił Tomasz Wolski.

100 godzin materiału

– Myślę, że wszystko złożyło się na ponad 100 godzin materiału. Materiały, które znalazły się w filmie to częściowo te, które zarejestrowałem 2 lata temu, a niektóre są sprzed dwóch tygodni. (…) To, co Państwo widzieli to jest jakiś wycinek. (…) Wybierałem takie rzeczy, które mi się wydawały ciekawe (…). Mam świadomość, że sporo w tym filmie nie ma. Nie ma niektórych miejsc, bo nie było możliwości, żeby zmieścić je w filmie – opowiadał reżyser.

Poszukiwanie tropów przeszłości

Tomasz Wolski jest także autorem zdjęć do filmu. Podczas spotkania z publicznością opowiedział m.in. o swojej technice realizacji dokumentów: – Poprzednie filmy robiłem będąc bardzo blisko swoich bohaterów, podążałem za nimi i tutaj też filmowałem w ten sposób. Spędziłem z nimi bardzo dużo czasu. Potem zobaczyłem, że gdzieś traci się główna siła tego miejsca. Gubi się główny bohater, którym jest właśnie Pałac Kultury. (…) Szukałem tropów przeszłości, które się stykają z teraźniejszością – mówił reżyser.

Budynek trudny do pokazania

Na spotkaniu po projekcji pojawił się również wiceprezes zarządu PKiN Krzysztof Markowski. – Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem.(…) Chcę Panu podziękować za to, co Pan pokazał. Ten budynek jest i łatwy i trudny do pokazania. Nie jest obojętny (…), wzbudza zainteresowanie, wzbudzał wielkie emocje. (…) Udało się Panu pokazać ten budynek takim, jakim on jest na co dzień, bez egzaltacji związanej z monumentalizmem, socrealizmem, komunizmem – mówił Krzysztof Markowski.

Nagroda Millenium

„Pałac” Tomasza Wolskiego jest jednym z 16 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w konkursie głównym festiwalu filmowego Planete+ Doc o Nagrodę Millennium i 8 000 euro. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Sam Green, Maria Zmarz-Koczanowicz, Rick Minnich. Nagroda ufundowana jest przez Mecenasa Festiwalu Bank Millennium. Zwycięzców festiwalu poznamy w sobotę 19 maja.

 

9. edycja Planete+ Doc Film Festival jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Paulina Bez

18.05.2012