Premiera serialu "Kacperiada"

Od grudnia na antenie CANAL+ Family będzie emitowany pierwszy sezon współfinansowanego przez PISF, inspirowanego opowiadaniami Grzegorza Kasdepke serialu animowanego „Kacperiada”. Serial powstaje w warszawskim studiu animacji Human Ark. Pracowała przy nim ekipa, która wcześniej stworzyła pierwszą w Polsce pełnometrażową animację dla dorosłych „Jeż Jerzy”. Wybrane odcinki „Kacperiady” będzie można oglądać 17 września podczas 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

„Kacperiada”

Niełatwo mieć 7 lat. Szczególnie gdy trzeba radzić sobie z niedojrzałym publicystą i pedantyczną psycholog zwierzęcą, którzy prywatnie są twoimi rodzicami. Całe szczęście, że ma się swojego ulubionego superbohatera, który co prawda nie uratuje życia, ale za to wyzwoli wyobraźnię. No i jest jeszcze najlepsza przyjaciółka Ada – na nią zawsze można liczyć!

„Kacperiada” to współczesna obyczajowa komedia familijna inspirowana opowiadaniami Grzegorza Kasdepke, pełna absurdalnego humoru. Każdy odcinek w ciepły i zabawny sposób porusza ważne tematy, zostawiając widza z pozytywnym przekazem. Głównymi bohaterami są Kacper i Ada, którzy wspólnie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyjaźni, szczerości, lojalności; uczą się jak radzić sobie z emocjami, np. z zazdrością, rozczarowaniem i  próbują zrozumieć bardzo dziwny, a zarazem fascynujący świat dorosłych.

Kacperiada1

„Kacperiada”, odcinek „Porządny bałagan”, Fot. Human Ark

„W serialu podobnie jak w opowiadaniach Grzegorza Kasdepke skupiamy się na relacjach ojca i syna, ale przedstawiamy świat z perspektywy dzieci, a nie dorosłych. Dlatego wprowadziliśmy dodatkowe postaci, rozbudowując literacki obraz „Kacperiady” i wchodząc z książką w rodzaj dialogu. Wierzymy, że zarówno wielbiciele twórczości Grzegorza Kasdepke, jak i nowi odbiorcy pokochają zwariowane przygody bohaterów” – mówi Wojtek Wawszczyk, reżyser i scenarzysta.

Animatorzy ze studia Human Ark na potrzeby serialu stworzyli m.in. postać Muchomściciela – bohatera ulubionej kreskówki Kacpra, stylizowanej na stare seriale animowane w klimacie przygód Kapitana Planety albo He-Mana. Muchomściciel to pół-człowiek, pół-mucha. Niestrudzenie broni wszystkiego, co dobre. Przygody Muchomściciela stymulują wyobraźnię Kacpra i inspirują do działania.

„To jest piękne, że ten bardzo ciepły serial powstawał w Polsce od podstaw. Muchomściciel to taki nasz lokalny Superman” – mówił na konferencji prasowej „Kacperiady” Grzegorz Pawlak, który użyczył swojego głosu kilku postaciom w serialu.

Z kolei podkładająca głos pod antagonistę Kacpra – Eryka, Agnieszka Mrozińska stwierdziła: „Uważam, że to jest bardzo pouczająca produkcja. Tata Kacpra ma bogatą wyobraźnię. Teraz bardzo często dzieci oglądają bajki, grają w gry, dużo mniej się bawią niż kiedyś. Bardzo fajnie jest tutaj pokazane, że nie wszystko to, co jest nowoczesne, co jest teraz na topie jest najlepsze. Tak naprawdę coś, co sami tworzymy, sami robimy jest dużo fajniejsze, jest oryginalne.”

Praca nad serialem

Scenariusz serialu napisali Rafał Skarżycki, Krzysztof Gureczny i Wojtek Wawszczyk, który był także jednym z pięciu reżyserów. Pozostała czwórka to: Kuba Tarkowski, Tomasz Leśniak, Kamil Polak i Michał „Śledziu” Śledziński.

Pytany o metodę takiej zespołowej pracy Wojtek Wawszczyk mówił: „To, co jest istotne w tego rodzaju projekcie, to jest określenie wizji na cały serial. My tę wizję mieliśmy – nie tylko na kilka odcinków, ale na sto potencjalnych, które być  może mamy przed sobą. Pomysł opiera się na szczególnym momencie w życiu dziecka – dla Kacpra są to pierwsze dni w szkole, kiedy po raz pierwszy świadomie mierzy się z problemami dorosłych, z czymś takim jak zazdrość, co to znaczy być wiernym samemu sobie, ktoś ma więcej, ktoś ma mniej itd. Przyjęliśmy metodę, że każdy odcinek będzie dotyczył jednego problemu z zakresu psychologii społecznej i będzie miał konkretny przekaz.  Ale ten przekaz chcemy pokazać w sposób przewrotny, ponieważ dzieci uczą się w „Kacperiadzie” na błędach dorosłych.”

Kacperiada2

„Kacperiada”, odcinek „On ma a ja nie”, Fot. Human Ark

Głosów serialowym postaciom użyczyli Matylda Damięcka (Kacper), Marcin Hycnar (tata Kacpra), Monika Pikuła (mama Kacpra), Agnieszka Mrozińska (Eryk), Dominika Sell (Ada), Katarzyna Kwiatkowska (mama Eryka), Anna Sztejner (mama Ady), Grzegorz Pawlak (Muchomściciel, Profesor Elektron, Zbir, Człowiek Odkurzacz i inni) Jarosław Domin (tata Ady), Tomasz Leśniak (tata Eryka).

Animacja serialu została rozpoczęta dopiero po nagraniu dubbingu.

„Najpierw powstały takie słuchowiska radiowe. Montowaliśmy dźwięk i głosy tak, żeby miały długość odcinka, a potem dopiero powstawał obraz. Animatorzy ze studia wspólnie z reżyserami wymyślali ruch do tego, co lektorzy zaproponowali głosem” mówił na konferencji serialu Kamil Polak.

Serial ze wsparciem PISF

konferencja "Kacperiady"

Twórcy na konferencji prasowej „Kacperiady”, Fot. Marcin Kułakowski, PISF

„Kacperiada” została wyprodukowana przez Human Ark w koprodukcji z Canal+ i Narodowym Instytutem Audiowizualnym przy współfinansowaniu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i  programu MEDIA.

„Zarówno na rynku animacji, jak i filmów dla dzieci, bardzo dużo się zmienia. Ten serial może być takim kamieniem milowym, dlatego, że mamy tutaj do czynienia z zupełnie inną narracją, innym bohaterem i innym sposobem opowiadania – bardziej przystosowanym do naszych współczesnych dzieci. W tej chwili w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej filmy dla dzieci i młodzieży ocenia osobna komisja. Wyodrębnienie specjalnej alokacji dla takich filmów spowodowało, że tych projektów jest coraz więcej. I te projekty są odważne, bardzo często bazują na polskiej literaturze dla dzieci, która również jest wybitna” – zauważyła na konferencji prasowej serialu Izabela Kiszka-Hoflik, kierująca w PISF Działem Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych.

Premiera „Kacperiady”

Premiera serialu odbędzie się na początku grudnia na antenie Canal+ Family. Pierwszy sezon to 13 odcinków po 7 minut.

„Nasze plany są takie, że my chcemy inwestować w produkcje dla dzieci. Czekamy na projekty filmów familijnych, czekamy na projekty animowane” – zapowiadała na konferencji serialu przedstawicielka NC+ Małgorzata Jurczak.

„Kacperiada” będzie miała swoją premierę kinową 17 września w warszawskim Kinie Muranów podczas Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Jest jedyną polską produkcją w programie Festiwalu. Poza Warszawą pięć odcinków zaprezentowanych zostanie 25 września we Wrocławiu, a dodatkowo jeden odcinek wyświetlany będzie w połączeniu z „Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai. Stella Nostra” we wszystkich miastach festiwalowych.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie kinodzieci.pl.

14.09.2016