Premiera programu Jak zrobić film?

Już dziś zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka „Jak zrobić film”! Projekt promuje Filmotekę Szkolną zachęcając uczniów do oglądania filmów z pakietu i realizacji własnych etiud filmowych.

 

W tym tygodniu premiera programu „Jak zrobić film” w TVP Kultura. Po emisji w telewizji, program trafi na naszą stronę internetową!

  • Poniedziałek (21.02.2011), godz.18:05 // „Jak zrobić film” – Scenariusz – odc.1
  • Wtorek (22.02.2011), godz.18:01 // „Jak zrobić film” – Kamera i mikrofon – odc.2
  • Środa (23.02.2011), godz.18:00 // „Jak zrobić film” – Dokumentacja – odc.3
  • Czwartek (24.02.2011), godz.18:00 // „Jak zrobić film” – Zdjęcia – odc.4
  • Piątek (25.02.2011), godz.18:05 // „Jak zrobić film” – Montaż – odc.5
  • Sobota (25.02.2011), godz.18:15 // „Jak zrobić film” – Premiera – odc.6

O projekcie i serialu dokumentalnym:

Projekt promuje Filmotekę Szkolną zachęcając uczniów do oglądania filmów z pakietu i realizacji własnych etiud filmowych.
„Kim jesteś? Czego pragniesz?” Takie proste pytania zadawali młodzi ludzie biegający z kamerami po mazurskim Piszu podczas zeszłorocznych wakacji. Przez kilka dni chodzili po mieście i zachęcali do refleksji przeprowadzając wywiady z mieszkańcami. Rozmawiali m.in. z artystą, strażnikiem, krawcową, panem kapitanem, właścicielem wypożyczalni wideo, studentem polonistyki, bezdomnym, fotografem czy szczęśliwym posiadaczem żaglówki. Mieszkańcy Pisza i turyści w sposób szczery i osobisty opowiadają o swoich troskach, marzeniach i pragnieniach.

Pomysł brzmi znajomo? Oczywiście, jest to remake filmu Kieślowskiego pt. „Gadające głowy”. W trakcie tygodniowych warsztatów 17 gimnazjalistów i licealistów z różnych stron Polski (i nie tylko bo w projekcie wziął udział również Ugandyjczyk i Tybetanka) pod okiem Pawła Łozińskiego uczyło się robić filmy. Razem napisali scenariusz, zrobili zdjęcia i montowali. Zwieńczeniem warsztatów był pokaz filmu w amfiteatrze pod chmurką, który był okazją do wzruszającego, a zarazem wesołego spotkania mieszkańców i turystów.

Jednocześnie z relacji z warsztatów zrealizowano sześcioodcinkowy program telewizyjny inspirujący do robienia filmów dokumentalnych, będący zapisem zmagań młodych filmowców oraz żywym portretem miasta.

 

Projekt zrealizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta Pisz, Starostwa Powiatowego w Piszu, TVP Kultura, NINa oraz Wydawnictwu Pedagogicznemu OPERON.

21.02.2011