Premiera serialu „Żubr Pompik” na antenie TVP ABC

Od 1 listopada 2017 roku na antenie telewizji TVP ABC emitowany będzie pierwszy sezon współfinansowanego przez PISF serialu animowanego dla dzieci „Żubr Pompik”. Serial ten otrzymał Nagrodę Główną w konkursie ,,Świat przyjazny dziecku”.

„Żubr Pompik”

Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła i chce odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać jak coś działa woli biegać, skakać i samej wszystkiego doświadczyć. Żuberkami opiekują się troskliwi rodzicie Pomruk i Porada, zawsze gotowi służyć radą, pomocą lub… żartem!

Serial w zabawny sposób pokazuje prawdziwe życie leśnych zwierząt, ich zwyczaje, zachowania w różnych porach roku, a także problemy, z jakimi się borykają. Uczy też szacunku dla przyrody i rozbudza w młodych widzach chęć samodzielnego odkrywania jej tajemnic.

Premiera w kinie

Uroczysta premiera „Żubra Pompika” odbyła się 30 września 2017 w warszawskiej Kinotece. W ramach Festiwalu Filmowego Kino Dzieci zaprezentowano zebranej publiczności siedem z trzynastu odcinków składających się na pierwszy sezon serialu. Na małych widzów czekało wiele dodatkowych atrakcji: spotkanie z twórcami animacji i aktorami wcielającymi się w role serialowych żubrów, wielkie kolorowanki, makiety do robienia pamiątkowych zdjęć. Podczas tego wydarzenia wręczono też nagrody laureatom konkursu „Żubr Pompik i…”.

„Żubr Pompik” powstał na podstawie książek Tomasza Samojlika – naukowca pracującego w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, ale też pisarza, ilustratora i twórcy komiksów. Reżyserem nadzorującym serii jest Wiesław Zięba. Głosu poszczególnym postaciom użyczyli Antoni Pawlicki, Joanna Pach-Żbikowska, Agnieszka Kunikowska oraz Wiktor Zborowski, zaś oprawę muzyczną skomponował Rafał Rozmus.

PISF wspiera polską animację dla dzieci

Serial wyprodukowany został przez założone przez Ewelinę Gordziejuk studio EGoFILM dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w koprodukcji z Fumi Studio, Paris+Hendzel CO., Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Telewizją Polską S.A.

Merytoryczny nadzór nad projektem pełnił Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Komitet Ochrony Praw Dziecka – obie instytucje dbały o poprawność przyrodniczą i psychologiczną przekazywanych treści.

Serial z nagrodą główną

Serial „Żubr Pompik” otrzymał 19 października Nagrodę Główną w organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka konkursie ,,Świat przyjazny dziecku”. Propaguje on idee artykułów i miejsc, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną dziecka.

Od lat w Kapitule Konkursu zasiadają wybitni specjaliści z dziedziny psychologii, pedagogiki, sztuki, dziennikarstwa, filmu czy teatru. Patronem konkursu jest Rzecznik Praw Dziecka.  

Od 1 listopada serial będzie można oglądać na kanale dziecięcym TVP ABC o godzinie 17.10. Będzie on też dostępny w systemie VOD, a w niedługim czasie na płytach DVD.

Na podstawie informacji prasowej

30.10.2017

Galerie zdjęć