Premiera "Sponsoringu" w Toronto

Małgorzata Szumowska i Juliette Binoche

Małgorzata Szumowska i Juliette Binoche

 

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto ogłosili częściową listę filmów, które znajdą się w tegorocznym programie. Wśród nich znalazł się wyreżyserowany przez Małgorzatę Szumowską „Sponsoring”. Pokaz w Toronto będzie światową premierą filmu.

„Sponsoring” opowiada historię Anny (Juliette Binoche), dziennikarki magazynu „Elle” piszącej artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie dziewczyny – Charlotte (Anaïs Demoustier) oraz Alicję (Joanna Kulig), które wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Scenariusz napisany przez Małgorzatę Szumowską oraz duńską scenarzystkę Tine Byrckel, został wyróżniony na festiwalu w Cannes w 2009 roku. W filmie obok wspomnianych wyżej aktorek, wystąpili m.in. Krystyna Janda, Andrzej Chyra oraz Louis-Do de Lencquesaing. Autorem zdjęć zrealizowanych w Paryżu i Kolonii jest Michał Englert, muzykę do filmu skomponował Paweł Mykietyn.

 

Swoją premierę na festiwalu w Toronto będzie miał również najnowszy film Pawła Pawlikowskiego „The Woman in the Fifth”.

Festiwal w Toronto jest uznawany za jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych za Oceanem. Organizowana od 1976 roku impreza ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii – jedyne nagrody przyznawane są przez publiczność. Tegoroczna, 36. już, edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8-18 września. 

Więcej o 36. MFF w Toronto: www.tiff.net.

27.07.2011