Premiera "W ukryciu" w Busan

3 października 2013 rozpoczął się 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan (Korea Południowa). W ramach festiwalu odbyła się światowa premiera współfinansowanego przez PISF filmu „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego. W programie imprezy znalazły się także inne polskie filmy.

Światowa premiera „W ukryciu”

 

Światową premierę w Busan w sekcji World Cinema ma film Jana Kidawy-Błońskiego „W ukryciu”. Najnowszy film autora „Różyczki” (która była prezentowana w Busan w 2010 roku) rozgrywa się w czasie okupacji i opowiada historię skomplikowanej relacji pomiędzy dwiema kobietami: Polką Janiną i ukrywaną przez nią Żydówką Ester. „W ukryciu” było prezentowane podczas pierwszej edycji Polskich Dni, odbywających się w ramach festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Polska premiera filmu odbędzie się w ramach Konkursu Międzynarodowego 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. „W ukryciu” trafi do polskich kin w grudniu.

Sekcja World Cinema

Wśród 54 tytułów sekcji World Cinema znalazły się także „Ida” Pawła Pawlikowskiego oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. W sekcji Short Film Showcase prezentowany jest natomiast szkolny film krótkometrażowy „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego. Wszystkie polskie filmy, które będą prezentowane w Busan były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Papusza” na Asian Film Market

Najnowszy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Papusza” bierze udział w kluczowym wydarzeniu branżowym w Azji – Asian Film Market w Busan (7-10 października). Międzynarodowy agent sprzedaży New Europe Film Sales, który zajmuje się sprzedażą i promocją „Papuszy” zaprezentuje film na trzech pokazach marketowych: 7, 8 i 9 października i spotka się z azjatyckimi dystrybutorami na stoisku European Umbrella Booth organizowanym przez European Film Promotion przy wsparciu PISF i MEDIA.

 

 

„Papusza” to historia przyjaźni Jerzego Ficowskiego i odkrytej przez niego pierwszej romskiej poetki – Papuszy, która odnosząc sukces wydawniczy zakwestionowała tradycyjną rolę kobiety cygańskiej, skazując się tym samym na życie na marginesie własnej społeczności. Film zdobył już wyróżnienie na MFF w Karlowych Warach i dwie nagrody na festiwalu filmowym w Gdyni. Kolejne pokazy planowane są w Londynie, Cottbus i Salonikach.

Polskie kino w Busan

Busan to jeden z najważniejszych festiwali w Azji. Dopiero niedawno organizatorzy włączyli do programu kino światowe, przez długi czas była to impreza poświęcona wyłącznie kinu azjatyckiemu. Otwierając się na świat organizatorzy w szczególności upodobali sobie kino wschodnioeuropejskie, w tym polskie. Podczas ubiegłorocznej edycji prezentowane były takie polskie filmy jak „Yuma” Piotra Mularuka, „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego oraz „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. W 2011 roku międzynarodową premierę miał w Busan „Wymyk” Grega Zglinskiego, natomiast w 2010 roku wyróżnienie jury w konkursie Flash Forward otrzymał obraz „Erratum” Marka Lechkiego.

 

18. MFF w Busan odbywa się w dniach 3-12 października.

 

Więcej informacji: www.biff.kr.

 

Marta Sikorska

07.10.2013

Galerie zdjęć