Premiera "Wesela" Andrzeja Wajdy

13 grudnia w kinie Kultura w Warszawie odbyła się premiera kolejnego polskiego arcydzieła zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem publiczność obejrzała w nowej odsłonie „Wesele” Andrzeja Wajdy.

 

Film został zrealizowany według dramatu Stanisława Wyspiańskiego w nieistniejącym już Zespole Filmowym X. Uroczysta premiera „Wesela” miała miejsce prawie 38 lat temu: 8 stycznia 1973 roku w Krakowie. Obraz został odnowiony cyfrowo w tym roku we współpracy ze studiem filmowym Perspektywa.

 

Na uroczystym pokazie byli obecni twórcy filmu: m.in. reżyser Andrzej Wajda, autor zdjęć Witold Sobociński, operatorzy Sławomir Idziak i Jan Mogilnicki, autorka kostiumów Krystyna Zachwatowicz, drugi reżyser Andrzej Kotkowski oraz aktorzy Ewa Ziętek, Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Maria Konwicka i Daniel Olbrychski. W poniedziałkowej premierze uczestniczyli również Agnieszka Odorowicz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Grzegorz Molewski pomysłodawca projektu KinoRP i Jacek Bromski prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Andrzej Wajda nie ukrywał wzruszenia dzieląc się wspomnieniami z widzami oczekującymi na projekcję „Wesela”. – Jestem szczęśliwy, że możemy się spotkać tutaj razem. (…) Przeszliśmy do nieśmiertelności, czy macie tego świadomość? (…) Wszyscy liczyli, że po paru albo kilkunastu latach kino po prostu zniknie. Okazuje się jednak, że jak piramidy egipskie przetrwa wszystko – mówił Andrzej Wajda. Reżyser podkreślał jak kluczowa dla filmu była obsada złożona z najlepszych polskich aktorów. – Jestem najszczęśliwszym reżyserem jaki mógł w Polsce zaistnieć ( …) mogłem przygarnąć do serca wielu aktorów, którzy grali w innych teatrach i też w szkole teatralnej. Nagle film mógł zrealizować coś, co w teatrze było nie do osiągnięcia.

 

Witold Sobociński, który osobiście nadzorował rekonstrukcję filmu opowiedział o swoich wrażeniach związanych z możliwościami technologii cyfrowej. – Nie wiedziałem aż do tej pory, że tkwi coś wyjątkowego w tej taśmie. Teraz można zobaczyć o wiele więcej. Kopie na taśmie orwo były takie, jakby projektowało się film przez brudną szybę, bez kolorów. (…) Różnica między starym i nowym „Weselem” jest duża. W nowej wersji widzimy wspaniałą kompozycję barwną – mówił Sobociński.

 

Dla Ewy Ziętek, która w „Weselu” zadebiutowała na ekranie rolą Panny Młodej, udział w tym filmie był niezapomnianym przeżyciem i zaważył na jej karierze zawodowej. – Marzyłam o tym, żeby być aktorką. Spotkanie z Andrzejem Wajdą, z Witoldem Sobocińskim, z moimi wszystkimi wspaniałymi kolegami doprowadziło do tego, że dzisiaj stoję przed Państwem. Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym niebywałym dziele.

 

Emilia Krakowska wspominała z rozrzewnieniem atmosferę jaka panowała na planie podczas realizacji filmu. – „Wesele” to jest wspaniały utwór, który wszyscy znają. Kiedy zjawiliśmy się na planie to znaliśmy je na pamięć i podpowiadaliśmy sobie wzajemnie kwestie. Na planie była wielka wspólnota i znajomość Wyspiańskiego. To wspaniałe, że ten film został uratowany i że może trwać dla młodzieży. – mówiła wzruszona Krakowska.

 

Projekt Kino RP, którego celem jest ochrona arcydzieł polskiego kina przed zniszczeniem poprzez rekonstrukcję cyfrową istnieje od 2008 roku. Jest realizowany przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Studio Filmowe TPS, Dom Postprodukcyjny The Chimney Pot oraz Toya Studios. Głównym partnerem projektu jest Studio Filmowe Kadr, Filmoteka Narodowa, Studio Filmowe Oko oraz Multikino i Pro-motion.

 

Cyfrowa rekonstrukcja „Wesela” była możliwa dzięki wparciu finansowemu MKiDN, PISF, NINA, a także Studia Filmowego Perspektywa.

 

Do tej pory w ramach projektu KinoRP zrekonstruowano już 20 tytułów. Kolejnych dziesięć jest w trakcie przygotowania. W ciągu następnych trzech lat twórcy projektu planują stworzenie pakietu zawierającego 90 zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina.

 

W styczniu w kinie Kultura odbędą się aż dwie premiery zrekonstruowanych filmów autorstwa Janusza Morgensterna: „Trzeba zabić tę miłość” i „Do widzenia do jutra”.

 

Strona Kino RP: www.kinorp.pl.

15.12.2010