Premiera "Zaduszek” T. Konwickiego

15 listopada w kinie Kultura w Warszawie miała miejsce kolejna premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu w ramach projektu Kino RP. Tym razem publiczność obejrzała „Zaduszki ” w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

 

„Zaduszki” (1961) są jednym z trzech pełnometrażowym filmów fabularnych zrealizowanych przez Tadeusza Konwickiego w studiu filmowym Kadr i odnowionych cyfrowo w ostatnim czasie. Do tej pory w kinie Kultura odbyły się dwie uroczyste premiery, podczas których publiczność mogła zobaczyć w nowej odsłonie „Salto” (1965) i „Ostatni dzień lata” (1958).

 

Podczas poniedziałkowego pokazu obecni byli twórcy filmu: reżyser Tadeusz Konwicki, kierownik produkcji Jerzy Rutowicz, a także aktorzy Gustaw Lutkiewicz i Ryszard Ronczewski, którzy podzielili się z publicznością swoimi wspomnieniami. – Ostatni raz ten film oglądałem 48 lat temu. (…) To interesujące wydarzenie, że po tylu latach zobaczę obraz, którego właściwie zupełnie nie pamiętam. Przed wojną byłem strasznym kinomanem. Gdybym wtedy mógł obejrzeć film sprzed 48 lat, to przypuszczalnie byłby to film braci Lumière. – mówił Tadeusz Konwicki. Jerzy Rutowicz wspominał wspaniałą i przyjacielską atmosferę, w której powstawał film.- W mojej bogatej karierze filmowej zdarzyło się to tylko kilka razy. Niestety nie ma już wśród nas wielu kolegów, którzy brali udział w zdjęciach do filmu. Aktor Ryszard Ronczewski, który wcielił się w rolę „Cichego”, z rozrzewnieniem powracał w czasy realizacji „Zaduszek”. – To ponad 40 lat temu a wydaje się, jakby to było wczoraj.

 

Na projekcji filmu pojawił się również Jerzy Kapuściński, szef studia filmowego Kadr, który przypomniał, że „Zaduszki” są już ostatnim filmem Tadeusza Konwickiego, który poddano rekonstrukcji. – Rekonstruując cyfrowo te trzy filmy chcieliśmy oddać hołd wspaniałym dziełom polskiej kinematografii. Teraz chcemy również wydać te filmy w specjalnym wydawnictwie na płytach DVD razem z książką. Pragnę jeszcze raz podziękować twórcom filmu Tadeuszowi Konwickiemu i Kurtowi Weberowi za to, że brali udział w procesie rekonstrukcji cyfrowej.

 

Projekt Kino RP, którego celem jest ochrona arcydzieł polskiego kina przed zniszczeniem poprzez rekonstrukcję cyfrową istnieje od 2008 roku. Jest realizowany przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Studio Filmowe TPS, Dom Postprodukcyjny The Chimney Pot oraz Toya Studios. Głównym partnerem projektu jest Studio Filmowe Kadr, Filmoteka Narodowa, Studio Filmowe Oko oraz Multikino i Pro-motion.

 

Lista zrekonstruowanych filmów w grudniu zostanie uzupełniona o „Wesele” Andrzeja Wajdy, a wśród pierwszych premier w kinie Kultura w 2011 roku znajdą się m.in. „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna, „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa i „Constans” Krzysztofa Zanussiego.

 

Strona Kino RP: www.kinorp.pl.

16.11.2010