Kino RP: kolejna premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu

W poniedziałek 13 września w kinie Kultura w Warszawie miała miejsce premiera kolejnego zrekonstruowanego cyfrowo filmu w ramach projektu Kino RP.

 

Podczas dziewiątego już z kolei pokazu odnowionych arcydzieł polskiej kinematografii, publiczność obejrzała w nowej odsłonie „Ostatni dzień lata” w reżyserii Tadeusza Konwickiego i Jana Laskowskiego.

 

„Ostatni dzień lata” jest debiutem Tadeusza Konwickiego, nakręconym skromnymi środkami przez zaledwie pięcioosobową ekipę nad morzem w okolicach Wejherowa. W 1958 roku obraz zdobył trzy główne nagrody na zagranicznych festiwalach: w Wenecji w sekcji filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, na Expo w Brukseli i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Londynie.

 

Podczas pokazu w kinie Kultura byli obecni twórcy filmu: Irena Laskowska, Jan Laskowski i Andrzej Galiński, którzy przed projekcją podzielili się z publicznością wspomnieniami związanymi z jego realizacją. – W kręceniu filmu pomógł nam zespół filmowy Kadr, który dał nam kamerę. (…) – mówił wzruszony Jan Laskowski. – Kiedy po dwóch tygodniach otrzymaliśmy z laboratorium pierwszy materiał, obejrzeliśmy go i doszliśmy do wniosku, że to nie tak, że nie takie kino chcieliśmy zrobić. (…) Zdecydowaliśmy, że robimy film od nowa. Uczyliśmy się po prostu robić ten film próbując jeszcze raz. (…). Irena Laskowska, odtwórczyni głównej roli, powiedziała, że dla niej realizacja filmu była wspaniała przygodą. – Wspominam pracę nad filmem z ogromnym rozczuleniem. Po prostu entuzjazm, młodość, ryzyko, gra. Nikt z nas się nie spodziewał, że finał będzie tak cudowny.


Na projekcji pojawili się także Grzegorz Molewski z Kino RP i Jerzy Kapuściński, szef studia filmowego Kadr, który podkreślał, że oprócz realizacji nowych filmów równie ważna dla Kadru jest restauracja cyfrowa i odnawianie arcydzieł polskiego kina, które powstały w tym studiu. – Dzisiejszy pokaz jest niezwykle ważny: to pierwszy film zrealizowany w Kadrze przez Tadeusza Konwickiego i to pierwszy film niezależny w powojennym polskim kinie. (…) Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy bardzo często nie znają klasyki polskiego kina docenią ten film i zobaczą w nim film kultowy – mówił.

 

Projekt Kino RP, którego celem jest ochrona arcydzieł polskiego kina przed zniszczeniem poprzez rekonstrukcję cyfrową istnieje od 2008 roku. Jest realizowany przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Studio Filmowe TPS, Dom Postprodukcyjny The Chimney Pot oraz Toya Studios. Głównym partnerem projektu jest Studio Filmowe Kadr, Filmoteka Narodowa, Studio Filmowe Oko oraz Multikino i Pro-motion.

 

Do tej pory, oprócz „Ostatniego dnia lata”, zrekonstruowano „Popiół i diament”, „Austerię”, „Pociąg”, „Sanatorium pod klepsydrą”, „Matkę Joannę od Aniołów”, „Salto”, „Seksmisję” i „Krzyżaków”. W przygotowaniu są pokazy takich tytułów jak: „ Vabank”, „Zaduszki” „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Wesele”.

 

Strona Kino RP: www.kinorp.pl.

14.09.2010