Premiery polskich filmów w kinach 21 października

21 października na ekranach polskich kin pojawiły się trzy nowe polskie filmy: „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika, „Słońce, to słońce mnie oślepiło” Wilhelma Sasnala i Anki Sasnal oraz „Szkoła uwodzenia Czesława M.” Aleksandra Dembskiego.

„Prosta historia o morderstwie”

Trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant, za wszelką cenę próbuje chronić matkę i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Próbując udowodnić swoją niewinność, Jacek z przerażeniem odkrywa, że stopniowo zaczyna upodabniać się do ojca…

Reżyserem filmu jest Arkadiusz Jakubik. Współautorami scenariusza są: Arkadiusz Jakubik, Grzegorz Stefański i Igor Brejdygant. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik. W rolach głównych występują: Filip Pławiak, Kinga Preis i Andrzej Chyra. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, a dystrybutorem firma Kino Świat. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Słońce, to słońce mnie oślepiło”

Film jest inspirowany powieścią „Obcy” Alberta Camusa. Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry – jeszcze bardziej obcego niż on sam. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa.

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają Wilhelm Sasnal i Anka Sasnal. Autorem zdjęć jest Wilhelm Sasnal. Film jest koprodukcją polsko-szwajcarską, producentem filmu jest Wilhelm Sasnal i galeria Hauser & Wirth Zürich Gallery. Główną rolę w filmie gra Rafał Maćkowiak. Obraz był pokazywany m.in. w sekcji Signs of Life 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno oraz Konkursie Międzynarodowym 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

21 października film wejdzie do dystrybucji w kinach w: Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku, Nowym Sączu, Olsztynie, Lublinie, Żywcu, Tarnowie. W najbliższych dniach odbędą się także spotkania z twórcami po seansach filmu:

  • 25.10, godz. 20:00 – Kino Muranów w Warszawie,
  • 27.10, godz. 19:00 – Kino pod Baranami w Krakowie,
  • 19.11, godz. 19.00 – Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

„Szkoła uwodzenia Czesława M.”

Czesław M., gwiazda polskiego rynku muzycznego, niespodziewanie porzuca życie warszawskiego celebryty. Przypadkiem trafia do Świnoujścia. Poznaje Adama i Zygmunta, byłych stoczniowców, którzy próbują rozkręcić własny biznes. Wspólnie wymyślają plan pozornie doskonały: postanawiają otworzyć pierwszą na Wybrzeżu szkołę uwodzenia dla mężczyzn. Czy dzięki niej w końcu osiągną wymarzony sukces?

Autorami scenariusza są Aleksander Dembski i Monika Franczak. Reżyserem filmu jest Aleksander Dembski. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Wojciechowski. W obsadzie znaleźli się: Czesław Mozil, Anna Smołowik, Jakub Kamieński, Sławomir Pacek, Lucyna Malec. Producentem filmu jest Agora S.A. Za dystrybucję odpowiada Next Film. 

14.10.2016