(fot. Tomek Kaczor)

Premiera „Prime Time” na Sundance Film Festival

Współfinansowany przez PISF debiut Jakuba Piątka – „Prime Time” z Bartoszem Bielenią i Magdaleną Popławską w rolach głównych, 30 stycznia br. miał swoją światową premierę na Sundance Film Festival. O nagrodę w konkursie World Cinema Dramatic rywalizuje z dziewięcioma tytułami z całego świata. Pokazowi online towarzyszyło spotkanie Q&A z twórcami filmu: Jakubem Piątkiem, Bartoszem Bielenią oraz Jakubem Razowskim.

Wywiad z Bartoszem Bielenią i Jakubem Piątkem, przeprowadzony przez Deadline w ramach Sundance Studio

Powołane ponad 40 lat temu przez Roberta Redforda święto kina niezależnego stało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Tu kariery zaczynali Quentin Tarantino, Steven Soderbergh, Darren Aronofsky czy Jim Jarmusch, a filmy takie jak „Reservoir Dogs”, „Little Miss Sunshine” i „Whiplash” zwróciły uwagę szerokiego grona odbiorców. To tam cztery lata temu nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Smoczyńska za „Córki dancingu”, a w 2019 roku uhonorowana została Krystyna Janda za rolę w „Słodkim końcu dnia” Jacka Borcucha. Kolejna edycja odbędzie się od 28 stycznia do 3 lutego 2021 roku.

„Prime Time” to trzymający w napięciu dramat psychologiczny, uniwersalna historia o jednostce stłamszonej przez system, która rzuca w jego stronę ponadczasowe „oskarżam”. Film przenosi nas w czasie do ostatniego dnia 1999 roku, by opowiedzieć o pokoleniu uformowanym przez doświadczenia lat 90. To głos z przeszłości opowiadający o nierównościach społecznych, podziale na lepszych i gorszych, braku nadziei, populizmie, egoizmie. Sebastian dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego i żąda czasu antenowego podczas największej oglądalności. Bierze zakładników: prezenterkę i ochroniarza, ale nie chce okupu. Chce powiedzieć coś niezwykle ważnego, dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko. Premiera kinowa filmu planowana jest na jesień 2021 roku.

(fot. Tomek Kaczor)

Obsada i twórcy filmu

W roli głównej występuje Bartosz Bielenia, któremu partnerują Magdalena Popławska, Andrzej Kłak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dobromir Dymecki, Cezary Kosiński, Monika Frajczyk oraz Juliusz Chrząstowski. „Prime Time” to pełnometrażowy debiut reżyserski Jakuba Piątka – absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej, który ma na swoim koncie nagradzane filmy dokumentalne i krótkometrażowe: „Users”, „One man show” i „Matka”, który był pokazywany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach.

Scenariusz do „Prime Time” napisał wspólnie z Łukaszem CzapskimAutorem zdjęć jest Michał Łuka, kostiumy przygotowała Hanna Podraza, a scenografię Katarzynę Jędrzejczyk. Za montaż odpowiadają Jarosław Kamiński i Urszula Klimek-Piątek, za charakteryzację Janusz Kaleja, za muzykę Teoniki Rożynek, a za dźwięk Michał Fojcik i Bartłomiej Bogacki. W roli producenta debiutuje również Jakub Razowski, a producentem nadzorującym jest Krzysztof Terej. Za produkcję odpowiada Watchout Studio, koproducentem filmu są TVN i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a dystrybutorem NEXT FILM.

30.01.2021