Program CeTA Film Studio wspiera kolejne projekty

W Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu trwają zdjęcia do filmu eksperymentalnego „Matka”. Realizowany przez młodych twórców projekt to jedna z kilku inicjatyw, które w ramach programu CeTA Film Studio wspiera Centrum Technologii Audiowizualnych.

Idea programu

Ideą programu CeTA Film Studio, zainicjowanego we wrześniu 2015 roku, jest tworzenie warunków do produkcji filmowej z wykorzystaniem potencjału instytucji. Dzięki tej inicjatywie twórcy mają szansę skorzystać z infrastruktury i sprzętu Centrum Technologii Audiowizualnych jako wkładu koproducenckiego przy produkcji. Program umożliwia realizację nowych, ciekawych projektów fabularnych, wpisujących się w nurt kina artystycznego oraz filmów dokumentalnych i animowanych.

Ważny jest pomysł

„Z naszego programu skorzystali już m.in. tak uznani reżyserzy jak Lech Majewski przy obecnie realizowanej »Dolinie Bogów« czy Jan Jakub Kolski przy swoim najnowszym filmie »Las, 4 rano«, który można obecnie oglądać w kinach. Ale program ten służy także wspieraniu młodych, debiutujących twórców, czego doskonałym przykładem jest realizowany właśnie w naszym studiu projekt »Matka«” – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

O wsparcie w ramach programu CeTA Film Studio mogą się ubiegać zarówno samodzielni twórcy, jak i producenci filmowi, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Ważne by projekt wyróżniał się oryginalnym pomysłem, a ekipa go realizująca była dobrze zorganizowana i samodzielna. Wsparcie mogą uzyskać produkcje krajowe oraz koprodukcje międzynarodowe z udziałem polskich filmowców. Mile widziane są inicjatywy o charakterze edukacyjnym, umożliwiające udział w ich realizacji studentom i słuchaczom szkół artystycznych lub osobom dopiero wchodzącym na rynek produkcji filmowych np. w formie praktyk.

Filmy aktualnie rozwijane w ramach programu CeTA Film Studio:

„Matka”

Fot. materiały prasowe Centrum Technologii Audiowizualnych

„Matka”, autorstwa grupy młodych filmowców, to eksperymentalny film na pograniczu animacji poklatkowej i fabuły, zawierający elementy teatru tańca. W realizacji twórcy łączą grę aktorską z animacją lalek. Inspiracją dla scenariusza była baśń Andersena. Patronem honorowym projektu jest Katarzyna Figura, a opiekunem artystycznym – Piotr Dumała.

„Inka w sieci”

Fot. materiały prasowe Centrum Technologii Audiowizualnych 

Innym wspieranym aktualnie przez CeTA projektem jest film dokumentalny „Inka w sieci” Piotra Bartosa. Bohaterką tej historii jest 4-letnia Kalinka, której świat wypełniają bliskie jej kobiety: mama, ciocia, dwie babcie i dwie prababcie. Każda z nich wnosi coś do jej wychowania i dorastania, co być może na zawsze odciśnie się zarówno w niej, jak i w nich.

Więcej o programie CeTA Film Studio i realizowanych produkcjach na stronie: www.filmstudioceta.pl.

Na podstawie informacji prasowej 

08.02.2017