Program festiwalu Zoom-Zbliżenia

Organizatorzy festiwalu Zoom – Zbliżenia, którego 16. edycja odbędzie się w Jeleniej Górze w dniach 19 – 24 lutego 2013, ogłosili program wydarzenia.

Otwarcie festiwalu

Festiwal rozpocznie się pokazem filmu niemego pt. „Natan Mędrzec”, do którego zagra zespół Kroke.

„Natan Mędrzec” to film w reż. Manfreda Noa z 1922 roku. Gigantyczna niemiecka superprodukcja, oparta na dramacie Lessinga z 1779 roku, zakazana w Niemczech nazistowskich. Film został nakręcony został z niezwykłym – jak na lata kina niemego – rozmachem. Kroke grają repertuar bardzo mocno osadzony w tradycji klezmerskiej, z silnymi wpływami bałkańskimi, ale wzbogacony o brzmienia Orientu i Indii, elementy jazzu i world music.

Kolejne atrakcje

20 lutego odbędzie się koncert Jazzowo/Filmowo. W specjalnie przygotowanym dla festiwalu programie zagrają Henryk Miśkiewicz i Full Drive 3 w składzie: Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Robert Kubiszyn, Michał Miśkiewicz. Zespołowi będzie towarzyszył gość specjalny – amerykański trębacz Michael „Patches” Stewart. W programie koncertu, oprócz materiału z najnowszej płyty Full Drive 3, będzie można usłyszeć również przeboje muzyki filmowej.

 

Nie mniejszą atrakcją będą projekcje specjalne i konkursowe oraz spotkania z twórcami. Dzięki festiwalowi widzowie obejrzą najnowsze filmy polskie i europejskie. Niektóre z nich – przedpremierowo, inne biły w swoich krajach rekordy oglądalności. Wiele z nich otrzymywało również nagrody na światowych festiwalach filmowych. W programie m.in. „Transpapa” reż. Sarah Judith Mettke, „Wszystkie kobiety Mateusza” reż. Artur Więcek „Baron”, „Egzamin” reż. Peter Bergendy, „Piata pora roku” reż. Jerzy Domaradzki, „Lóve” reż. Jakub Kroner, „Zabić bobra” reż. Jan Jakub Kolski czy „Cztery słońca” reż. Bohdan Sláma.

Konkursy i warszaty

Warto się również wybrać na filmy konkursowe. Zoom cieszy się bowiem dużym uznaniem młodych filmowców z całego świata, o czym może świadczyć ponad 450 filmów zgłoszonych na festiwal. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 114 obrazów aż z 26 krajów. Filmy fabularne, dokumentalne i animowane będzie można oglądać w jeleniogórskim kinie LOT od 21 do 23 lutego, a oceniać je będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą między innymi aktor Robert Gonera oraz reżyser Artur Więcek „Baron”.

 

Nowością festiwalu jest wydzielenie z głównego konkursu video-artów, które będzie można oglądać w BWA w Jeleniej Górze, a oceniać je będzie oddzielnie powołane jury.

 

Ogłoszenie wyników i projekcje filmów nagrodzonych tradycyjnie w niedzielę, 24 lutego o godz. 11.00.

 

Festiwalowi towarzyszą międzynarodowe warsztaty filmowe oraz warsztaty krytyki filmowej, które poprowadzi Łukasz Maciejewski.

 

Szczegóły na stronie: www.zoomfestival.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

15.02.2013