Sopot Film Festival 2014

Znamy filmy, które zostaną pokazane w sekcji Spectrum: 13/14, w konkursie 1-2 oraz World Shorts & Short Anima podczas współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sopocie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12-20 lipca 2014.

Sekcja Spectrum 13/14

W tej sekcji znalazły się najciekawsze, najgłośniejsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z ostatniego sezonu. Wcześniej filmy prezentowane były na światowych festiwalach filmowych, jak Cannes, Berlinale, Toronto i Wenecja. Polskie filmy w tej sekcji to: „Ida”, reż. Paweł Pawlikowski, „Papusza”, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, „Pod mocnym aniołem”, reż. Wojciech Smarzowski oraz „Stacja Warszawa”, reż. Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz.  

Konkurs 1-2

W konkursie pierwszych i drugich filmów zaprezentowanych zostanie osiem obrazów z całego świata. Polską kinematografię reprezentują wielokrotnie nagradzane „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego oraz dwa wyróżnione na festiwalu w Koszalinie filmy „Jaskółka” w reżyserii Bartosza Warwasa i „Hardkor Disko” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.

Konkurs World Shorts & Short Anima

W sekcji filmów animowanych znalazły się polskie animacje: „Ptaszysko”, reż. Paulina Wyryt, „Moonshine”, reż. Michał Poniedzielski, „Hipopotamy”, reż. Piotr Dumała, „Gruby i chudy”, reż. Aleksandra Brożyna, „Trzej Królowie – Pastorałka”, reż. Anna Błaszczyk, „Łakomstwa Endemita”, reż. Natalia Dziedzic, „WILQ Negocjator”, reż. Leszek Nowicki, Bartosz Minkiewicz. Wśród ogłoszonych do tej pory krótkich metraży w konkursie wystartują polskie filmy: „Magma”, reż. Paweł Maślona, „Serca dwa”, reż. Katarzyna Warzecha oraz „Albert”, reż. Daniel Wawrzyniak.

Spectrum: Muzyka i Sztuka

Polskie filmy znalazły się również w sekcji poświęconej dokumentom i fabułom dotyczących muzyki i sztuki. W Sopocie publiczność zobaczy film Piotra Stasika „Dziennik z podróży” pokazujący relację mistrz-uczeń oraz „Granatowy zeszyt” Natalii Ziółkowskiej-Kurczuk poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu.

Fantastyczne wizje

W nowym konkursie na festiwalu w Sopocie obok m.in. filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” widzowie obejrzą animację „Kongers” w reżyserii Ariego Folmana.

Małgorzata Szumowska, Spike Jonze, Felix Van Groeningen, Thomas Vinterberg w retrospektywie oraz kino fińskie

Tegoroczny program sopockiego festiwalu bogaty jest w retrospektywy światowych twórców. Na festiwalu zostaną pokazane wybrane obrazy reżyserów, które zostały najbardziej docenione przez publiczność i krytyków filmowych. Specjalne miejsce na festiwalu otrzymało w tym roku mało popularne w Polsce nowe kino fińskie.

3×3

W trakcie festiwalu widzowie zobaczą trzy wybrane filmy trzech polskich reżyserów: Pawła Pawlikowskiego, Macieja Pieprzycy oraz Andrzeja Jakimowskiego.

Goście festiwalu

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli reżyserzy: Tomasz Wasilewski, Krzysztof Skonieczny, Helena Ahonen i Max Andersson, aktorzy: Dorota Kolak oraz Mateusz Banasiuk, dziennikarka Magdalena Felis, kompozytor Marcin Masecki oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który poprowadzi spotkania z gośćmi oraz warsztaty z krytyki filmowej.

 

Więcej informacji: www.sopotfilmfestival.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora

30.06.2014