Projekcja filmu "Bunt Janion" w Gdańsku

Portal Kultura Miejska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na gdańską premierę filmu dokumentalnego „Bunt Janion” w reżyserii Agnieszki Arnold oraz dyskusję o ruchu intelektualnym w Polsce według Profesor Marii Janion. Pokaz odbędzie się 3 marca w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.

Film Agnieszki Arnold „Bunt Janion” powstał w 2005 roku w koprodukcji Telewizji Polskiej, był prezentem dla widzów na 80-te urodziny Marii Janion. Jego premiera odbyła się w styczniu 2010 na antenie Telewizji Polskiej.

W dyskusji po filmie udział wezmą:

  • Agnieszka Arnold, reżyserka filmu,
  • prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego,
  • Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie,
  • Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Spotkanie poprowadzi kulturolożka Lidia Makowska.

Projekcja oraz dyskusja są jednym z wydarzeń towarzyszących trójmiejskiemu Solidarnemu Marszowi Kobiet 2010, który rozpocznie się w sobotę 6 marca o godz. 12.00 na Placu Solidarności w Gdańsku. Jego tematem jest dyskryminacja ekonomiczna kobiet. Marsz otworzą prof. Ewa Graczyk i Henryka Krzywonos-Strycharska.

Agnieszka Arnold – polska dokumentalistka, reżyserka i reporterka telewizyjna. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka wielu filmów o mniejszościach etnicznych i religijnych. W 2001 r. Agnieszka Arnold otrzymała Nagrodę Wielką Fundacji Kultury.

02.03.2010