Projekt Agnieszki Polskiej w Rotterdamie

Organizatorzy 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie (21 stycznia – 1 lutego) ogłosili listę projektów, które zostaną zaprezentowane podczas koprodukcyjnych targów CineMart. Wśród tytułów z całego świata w kategorii Art:Film znalazł się nowy projekt laureatki 3. Nagrody Filmowej PISF i MSN Agnieszki Polskiej „Hura. Wciąż żyjemy!”.

CineMart

Targi koprodukcyjne w Rotterdamie są obok Berlinale Co-Production Market i canneńskiego L’Atelier najbardziej prestiżowym miejscem prezentacji projektów w fazie produkcji. Każdego roku projekty filmowe rozpoczynają tu międzynarodową karierę na wiele miesięcy przed swoją oficjalną premierą światową. W zeszłym roku wśród 25 tytułów prezentowanych podczas targów znalazł się projekt Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości”. Udział w CineMart daje możliwość zaprezentowania projektu najbardziej opiniotwórczym przedstawicielom środowiska filmowego z całego świata oraz pozyskania dla filmu koproducentów zagranicznych.

„Hura. Wciąż żyjemy!”

Projekt filmu Agnieszki Polskiej „Hura. Wciąż żyjemy” poświęcony jest ostatnim godzinom życia Rainera Wernera Fassbindera. Akcja filmu toczy się w Monachium na początku lat 80. Reżyser, żyjący w komunie aktorów i współpracowników przygotowuje scenariusz poświęcony Róży Luxemburg. Agnieszka Polska, podobnie jak w swoich poprzednich pracach poświęconych wybitnym artystom, stara się zrekonstruować styl znanego twórcy w celu opowiedzenia o nim samym. Na poziomie formalnym film Polskiej jest świadomą próbą zawłaszczenia stylu Fassbindera i opiera się na grze z konwencją w jakiej pracował. Artystce udało się ciekawie połączyć strategie z pola sztuk wizualnych z wyrafinowanym operowaniem językiem kina.

 

Więcej informacji o CineMart 2015: www.iffr.com/professionals/cinemine/cinemart-profile/cinemart-selection-2015.

 

Magda Wylężałek, Marta Sikorska

17.12.2014