Projekt FILM-MÓWKA

FILM-MÓWKA to projekt nastawiony na otwartą rozmowę wokół sztuki, kultury i filmu. Spotkania będą się odbywały w każdą środę w Kinie Elektronik w Warszawie. Propozycja jest skierowana przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i studentów,  jednak widzowie dorośli będą także mile widziani. Projekcje i spotkania będą miały charakter otwarty i ogólnodostępny.

FILM-MÓWKA 

to projekcje filmowe, spotkania z artystami, ludźmi kultury i polityki,  z osobami zaangażowanymi w aktualne problemy społeczne i polityczne, mającymi wpływ na współczesny styl życia i nowe trendy. Punktem wyjścia każdego spotkania będzie film. Film jest narzędziem umożliwiającym otwartą dyskusję – jest medium, z którego korzystają wszyscy bez względu na wiek, wykształcenie i poglądy. Jest więc ważnym narzędziem prowokującym do myślenia i polem konfrontacji różnych zdań. Większość ludzi – niezależnie od wieku – traktuje film także jako jedno z ważniejszych źródeł opisu świata. 

FILM-MÓWKA opierać się będzie na 3 formułach spotkań, organizowanych naprzemiennie, w kolejne środy.

  • Klub Filmowy FILM-MÓWKI: To pokazy filmów, połączone z dyskusjami. Filmy proponowane będą przez nauczycieli i filmowców współpracujących z Liceum Filmowym. Dyskusje poprowadzą i przygotują uczniowie. Młodzież przygotuje wszystko, co będzie działo się wokół projekcji filmu. Nie ma w Warszawie klubu filmowego prowadzonego przez licealistów z projekcjami w profesjonalnym kinie. Przeważnie są to spotkania przygotowywane przez edukatorów, których adresatem jest młodzież. Organizatorzy mają nadzieję, że z czasem spotkania będą przygotowywane również przez inne szkoły i że projekt będzie ewaluował.
  • Spotkania FILM-MÓWKI: Zaproszony gość będzie proponował film, który, jego zdaniem, każdy powinien zobaczyć. Formuła spotkań będzie wynikiem programu  „Moja dziesiątka” funkcjonującego jako przedmiot szkolny w Liceum Filmowym. Spotkania w kinie będą uproszczoną wersją tego programu. Ideą spotkań jest chęć ukazania głównie młodym ludziom, że niektóre filmy zapamiętuje się na całe życie, a także pokazać, że film ma wpływ na różne środowiska i na twórców różnych dziedzin kultury. Spotkania będą prowadzone przez Beatę Zaborek (NInA)
  • Piękny umysł FILM-MÓWKI – autorski cykl prowadzony przez Macieja Ślesickiego. Na ten czas kino stanie się miejscem spotkań i wymiany myśli ludzi o różnych poglądach. Spotkania będą otwartą rozmową wokół tematu związanego z zaproszonymi gośćmi. Będą to postacie ze świata polityki, psychologii, mediów, filmu, teatru, mody literatury, muzyki. Ludzie, którzy osiągnęli w swojej dziedzinie sukces. Uczestnicy spotkań będą rozmawiać o aktualnych wydarzeniach kulturalnych, problemach społecznych i politycznych. Dzięki tym rozmowom, organizatorzy chcą wpłynąć na kształtowanie postaw tolerancji, umiejętności rozmowy, otwartości na drugiego człowieka i jego poglądy. 

Program spotkań w październiku:

  • 21.10 godz. 17.00 – Klub Filmowy FILM-MÓWKI:

Projekcja filmu „Na krawędzi nieba” w reż. F. Akina. Gościem spotkania będzie Pani Zuzanna Rejmer, psycholog międzykulturowy z fundacji Polskie Forum Migracyjne.

  • 28.10 godz. 17.00 – Spotkania FILM-MÓWKI:  

Spotkanie z Zygmuntem Malanowiczem.

Uczniowie i studenci (za okazaniem legitymacji): wstęp wolny. Pozostali 5 zł.

Na podstawie informacji prasowej

14.10.2015