Promocja książki "Scenariusze filmowe" Jerzego S. Stawińskiego

8 grudnia 2009 roku o godz. 17.15 (wtorek)
Iluzjon Filmoteki Narodowej, Biblioteka Narodowa (Al. Niepodległości 213, Warszawa) wstęp wolny

 

Wydawnictwo Trio i Filmoteka Narodowa zapraszają na promocję książki „Scenariusze filmowe” Jerzego S. Stawińskiego – pisarza, scenarzysty i reżysera filmowego, klasyka polskiego kina. Książka prezentuje niepublikowane wcześniej oryginalne scenariusze Jerzego S. Stawińskiego, poprzedzone wstępem Barbary Gizy.

 

Spotkanie z Jerzym S. Stawińskim oraz Barbarą Gizą poprowadzi Jacek Szczerba, a fragmenty książki przeczytają: Magdalena Zawadzka i Zbigniew Zamachowski.

 

Promocji towarzyszyć będzie premierowy pokaz dokumentu „Piszczyk to Ja, Piszczyk to Ty. Jerzy Stawiński o sobie”, będącego filmowym portretem twórcy.

 

Jerzy Stefan Stawiński znany jest przede wszystkim, jako scenarzysta najwybitniejszych filmów tworzących polską szkołę filmową. Książka obejmuje jego późniejsze prace. Większość z nich została zrealizowana: „Zamach”, „Rozwodów nie będzie”, „Czerwona kurtyna”, „Przed powstaniem”, „Akcja pod Arsenałem” oraz „Pułkownik Kwiatkowski”. Ich powstanie obejmuje 40 lat twórczej pracy Jerzego Stefana Stawińskiego. Kontakt z nimi pozwala – oprócz poznania samych fabuł – na zaznajomienie się z warsztatem pisarza-scenarzysty.

 

Dokument „Piszczyk to Ja, Piszczyk to Ty. Jerzy Stawiński o sobie”, zrealizowany przez Filmotekę Narodową jest zapisem rozmowy przeprowadzonej z Jerzym Stawińskim w 2007 roku. Opowieść bohatera o sobie, o doświadczeniach wojennych oraz pracach nad pierwszymi filmami daje okazję do nowego spojrzenia na autora scenariuszy. Film powstał w oparciu o fragmenty filmów wojennych Stawińskiego, takich jak „Kanał”, „Eroica” i „Zezowate szczęście” przeplatanych z opowieścią o jego własnych losach. W ten sposób powstała silna korelacja między wydarzeniami z życia scenarzysty, a filmami, które w dużym stopniu ukształtowały obraz czasu wojny dla kilku pokoleń.

 

Szczegółowe informacje: Adam Wyżyński, w-mail: awyzynski@fn.org.pl, tel. 22 542 10 86.

 

Informacja prasowa

02.12.2009