Promocja polskiej kinematografii w Indiach

Krzysztof Zanussi
Krzysztof Zanussi odbiera nagrodę za całokształt twórczości. Fot. Paweł Skawiński

 

20 listopada rozpoczął się 43. Indyjski Międzynarodowy Festiwal Filmowy na Goa. Podczas ceremonii otwarcia nagrodę za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Zanussi.

Nagroda dla Krzysztofa Zanussiego

Nagrodę polskiemu reżyserowi wręczyli Minister Komunikacji i Technologii Informacyjnej Indii Manish Tewari oraz Dyrektor Festiwalu Shankar Mohan. W ceremonii uczestniczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Krzysztof Zanussi dziękując za nagrodę mówił: – Ruchome obrazy zmieniają świat, zmieniają nasz sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Nadal chcę robić filmy i wierzę, że jest przede mną przyszłość. Jestem głęboko wzruszony i mam nadzieję, że XXI wiek będzie należał do Indii.

Dzień Polski i targi FilmBazaar

Od 21 listopada trwają otwarte dla projektów z całego świata targi FilmBazaar, w których biorą udział również polsko-indyjskie filmy: „Dzieci Jam Saheba” Magdaleny Łazarkiewicz, „Idgah” Piyusha C. Panjuaniego, „Re:Paradise” Piotra Trzaskalskiego i „Survivors of Balachadi” Anu Radhy i Sumita Osmanda Shawa.

 

W składzie polskiej delegacji prezentującej polskie projekty na FimBazaar znaleźli się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej w PISF Izabela Kiszka-Hoflik, scenarzysta Wojciech Lepianka, reżyserka Dorota Kędzierzawska, producent i operator Arthur Reinhart, producenci Roman Jędrkowiak, Maria Krauss oraz Krzysztof Sołek.

 

23 listopada został przez organizatorów zaplanowany jako Dzień Polski. Jest to szansa dla polskich filmowców na spotkanie z producentami z Indii i rozmowę o możliwościach potencjalnych koprodukcji. Informacje na temat możliwości koprodukcyjnych z Polską podczas seminarium pod hasłem „Co-producing with Poland” przedstawiła reprezentująca PISF Izabela Kiszka-Hoflik.

 

Polskie filmy na festiwalu

 

Wśród 15 filmów biorących udział w Konkursie Głównym znalazła się nagradzana już kilkakrotnie na międzynarodowych festiwalach „Róża” Wojciecha Smarzowskiego.

 

W jury tego konkursu zasiada polski malarz i reżyser Lech Majewski.

 

W sekcji Filmy Świata znalazły się: „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Igor i podróż żurawi” Evgeny Rumana i „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego. W pozostałych sekcjach publiczność festiwalu zobaczy „W ciemności” Agnieszki Holland, „Drogę na drugą stronę” Ancy Damian, „Wszystkie kobiety Mateusza” Artura Więcka oraz animowany „Jeż Jerzy” Wojciecha Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka.

Indyjski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

jest najstarszym festiwalem w Indiach i jednym z najstarszych w Azji. Tegoroczna edycja to hołd na stulecie kina indyjskiego. Festiwal potrwa do 30 listopada.

 

Dwa lata temu na Indyjskim Festiwalu nagrodę dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego otrzymała Magdalena Boczarska.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.iffi.nic.in.

 

Więcej informacji o FilmBazaar na stronie: www.filmbazaarindia.com.

23.11.2012