„Protektor” zwycięzcą Off Plus Camera

Petr Zelenka, Marek Najbrt

Petr Zelenka i Marek Najbrt. Fot Marcin Kułakowski, PISF

 

„Protektor” Marka Najbrta, opowieść o niełatwej miłości w czasach wojennej okupacji Czechosłowacji, wygrał wczoraj krakowski festiwal Off Plus Camera. Czech odebrał nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i dyrektor PISF Agnieszki Odorowicz. Za „wytyczanie drogi” – hasło Konkursu Głównego festiwalu, reżyser otrzymał 100 000 dolarów i dwa granty: milion złotych od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację następnej produkcji w Polsce i przyznany na takich samych zasadach milion złotych od Leszka Czarneckiego, właściciela Noble Bank – sponsora imprezy.

 

– Spędzamy tu wspaniały czas w ośmioosobowej ekipie filmu i to są jego najlepsze momenty – mówił Najbrt. Nigdy w życiu nie dostałem tak dużej nagrody. Podzielę się nią z ludźmi, którzy robili ze mną film. Dwa miliony złotych to już niezła podstawa budżetu filmu. Można zaczynać przygotowania – dodał potem na konferencji prasowej. – Następny film chciałbym zrobić o przyjaźni i miłości, coś z pogranicza dokumentu i fabuły. Wiem na pewno, że będzie się rozgrywał w czasach współczesnych.


– Werdykt przyjęliśmy jednogłośnie. – mówił przewodniczący Jury Zbigniew Preisner. – Jury się trochę zmieniło, część osób nie mogła do nas dolecieć, więc w ostatniej chwili do grupy dołączyli reżyser Petr Zelenka i krytyk Brandon Harris. Ogromnie im za to dziękuję.

 

Nagrodę publiczności zdobyła koprodukcja „Dobre Serce” Dagura Kari’ego. Nagrodę odebrał jego polski dystrybutor, Roman Gutek.

– Nie spodziewałem się, że pojawię się na scenie akurat na tym festiwalu – żartował organizator Nowych Horyzontów. – Niedobrze, że ciągle jest rozdźwięk między ocenami krytyki, a publicznością, której wskazania uważam za najważniejsze. Marzy mi się taka wspólna polska nagroda: krakowsko-wrocławsko-warszawska – mówił nawiązując do miejsc, w których odbywają się największe polskie międzynarodowe imprezy filmowe.

 

Nagrodę dziennikarzy dla amerykańskiej produkcji „Easier with Pracice” Kyle’a Patricka Alvareza wręczała redaktor naczelna „Przekroju” Katarzyna Janowska.

– Jakkolwiek nie traktować recenzji filmów, to zawsze otwierają one ogromne pole skojarzeń – mówiła. Reżyser, którego nie było w Krakowie, połączył się z salą Kina Kijów za pomocą Internetu. Na wielkim ekranie wszyscy obserwowali jest zaskoczoną minę.

– To wielki zaszczyt, którego się nie spodziewałem. Żałuję, że nie mogę być dzisiaj z wami – mówił. Nagrodę przekaże mu członek Jury Brandon Harris.

 

Koncentrujący się na kinie młodym, autorskim i niezależnym festiwal, przyznał też trzy nagrody dodatkowe, honorujące twórców bardzo młodych, jeszcze przed filmem profesjonalnym i amatorów.

W kategorii „Relacja z wydarzenia” (nakręcona telefonem komórkowym), internauci i stacja TVN24 przyznali nagrodę Bartłomiejowi Słubickiemu za film „Wędkarz na krze”. W konkursie Allegro na najlepszą etiudę nie trwającą więcej, niż 10 minut, zwyciężyła Julia Sokolnicka i jej „Z głowy”. Sponsorowaną przez Plus kategorię „L’OFF Story” wygrał Bartek Tryzna i jego krótki film „Mateusz i Marta”.

 

– Cieszę się, że mimo wszystkich trudności i przeciwności losy spowodowanych przez naturę, festiwal się udał. Ta trzecia edycja miała zdecydowanie najwyższy poziom. Myślę, że Off Plus Camera jest na dobrej drodze do tego, by stać się ważną światową imprezą filmową. – mówił Zbigniew Preisner na konferencji prasowej po wręczeniu nagród.

 

Uroczystość w Kinie Kijów uświetniły dwa koncerty: świetny występ Gaby Kulki i niespodzianka: członek Jury, znany reżyser, scenarzysta i kompozytor wystąpił na scenie ze swoją życiową partnerką, profesjonalnym muzykiem Rosie Chan.

26.04.2010