Rusza Gdynia Film Festival

konferencja prasowa GFF. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Konferencja prasowa 37. Gdynia Film Festival. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

27 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Impreza rozpocznie się w poniedziałek 7 maja i potrwa do 12 maja.

Dobra kondycja polskiego kina

– Wyraźnie już widać, że kryzys w polskim kinie, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu, minął – podkreślał Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Polskie filmy dostają międzynarodowe nagrody i aż trzydzieści procent publiczności idzie w kinach na nasze filmy. Na Festiwalu w Gdyni, która jest probierzem polskiego kina, widać też, że nie ma przepaści pokoleniowej między młodymi, a starszym pokoleniem twórców. To wszystko sprawia, że cieszę się, że Jury tegorocznego Festiwalu w Gdyni nie będzie miało łatwego zadania.

Praca nad scenariuszem

– Gdynia rozpoczyna też szereg działań związanych z pracami nad scenariuszem. Światowej sławy specjalista Christopher Vogler przeanalizuje 6 projektów debiutantów i twórców pracujących nad scenariuszem drugiego filmu, które wybraliśmy. Poprowadzi zamknięte warsztaty z ich autorami. Bo praca nad scenariuszem nie kończy się, kiedy autor postawi ostatnia kropkę. Trzeba konsultować tekst, zastanawiać się – to jest tak naprawdę najtańsza część pracy nad filmem. Chciałbym, że Gdynia pomogła wyrobić te dobre nawyki – mówił Michał Chaciński, Dyrektor Programowy Festiwalu.

Składy jurorskie i nagrody honorowe

Platynowe Lwy, najważniejszą nagrodę Festiwalu za całokształt twórczości, odbiorą autorzy zdjęć: Jerzy Wójcik i Witold Sobociński.

 

W Jury Konkursu Głównego zasiądą: Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca), producentka Caroline J.Libresco, montażysta Michał Leszczyłowski, scenograf Waldemar Kalinowski, aktor Stephen Rea, operator Adam Sikora, Ewa Wiśniewska i pisarz Zygmunt Miłoszewski. Filmy w Konkursie Młodego Kina ocenią: Marcin Wrona, Agnieszka Wojtowicz-Vosloo i Magnus von Horn.

Liczne pokazy i imprezy towarzyszące

Oprócz głównych sekcji, organizatorzy proponują także widzom między innymi Przegląd Polskiego Kina Niezależnego, sekcję odnowionych cyfrowo arcydzieł polskiego kina Czysta Klasyka oraz Dzieła Nieznane, tradycyjne już przeglądy: Polonica i Gdynia Dzieciom, retrospektywę Doroty Kedzierzawskiej i prezentację kina rumuńskiego, organizowaną wraz z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty oraz szereg warsztatów i wykładów.

 

Szczegółowy program na stronie: www.fpff.pl

 

37. Gdynia Film Festival, dawny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

27.04.2012