Przedoscarowa promocja polskich filmów ze wsparciem PISF

Polski Instytut Sztuki Filmowej wesprze promocyjnie trzy polskie produkcje, które będą ubiegać się o Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, o nominację do Oscara powalczą też „Obywatel Jones” Agnieszki Holland i „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Wszystkie filmy są współfinansowane przez PISF.

Obraz Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie” to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Z kolei nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Agnieszki Holland – „Obywatel Jones” został zgłoszony do rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Film. Trzecia produkcja to wyróżniony na festiwalu w Annecy film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego, który będzie starać się o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany. Skrócone listy kandydatów zostaną ogłoszone 9 lutego 2021 roku.

Wsparcie promocyjne dla wszystkich trzech filmów zadeklarował Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Pierwszym jego etapem będą pokazy marketowe podczas TIFF Industry (10-14 września), jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie, towarzyszących festiwalowi w Toronto:

TytułReżyserAgent sprzedażyRodzaj pokazuDataGodzina
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTAMariusz WilczyńskiOutsider PicturesIndustry Selects9/12/202010:00 AM EST
ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIEMałgorzata SzumowskaThe Match FactoryMarket Screening9/10/202010:00 AM EST
SWEATMagnus von HornNew Europe Film SalesIndustry Selects9/14/202010:00 AM EST
OBYWATEL JONESAgnieszka HollandWestEnd FilmsMarket Screening9/13/202010:00 AM EST

„Śniegu już nigdy nie będzie”

Film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, który powstał w oparciu o ich wspólny scenariusz, będzie miał swoją światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (2-12 września). Znalazł się również w oficjalnej selekcji Telluride Film Festival, jednego z najważniejszych amerykańskich festiwali filmowych, co zwiększa jego szansę na uzyskanie nominacji do Oscara. W obsadzie filmu są: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Michał Englert, za montaż: Jarosław Kamiński i Agata Cierniak, za dźwięk: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Marcin Jachyra. Kierownictwo produkcji sprawowali: Dagmara Bagnecka i Stefaan Schieder. Scenografię przygotowała Jagna Janicka, kostiumy – Katarzyna Lewińska, charakteryzację – Waldemar Pokromski. Producentami są: Agnieszka Wasiak i Mariusz Włodarski z Lava Films, Viola Fügen i Michael Weber z Match Factory Productions, Małgorzata Szumowska i Michał Englert, a koproducentami: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Kino Świat, DI-Factory, Bayerischer Rundfunk we współpracy z Arte. Projekt, obok Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jest współfinansowany przez Film – und Medienstiftung NRW, Deutscher Filmförferfonds, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-niemiecki fundusz filmowy, Cinecopro Award, a także Amsterdam Post Lab. Agentem sprzedaży jest The Match Factory, a za dystrybucję w Polsce odpowiada Kino Świat.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego prezentowana była na ostatnim Berlinale w nowej sekcji konkursowej Encounters i została uhonorowana wyróżnieniem jury tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Annecy. Ponadto „Zabij to i wyjedź z tego miasta” znalazł się w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Melbourne, a także otworzy 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Film Mariusza Wilczyńskiego, który realizowany był przez 14 lat, to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce – łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Mariusza Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Postaciom z animacji głosu użyczyli m.in. Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa nie tylko w piosenkach, a sam film powstał z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.

„Obywatel Jones”

Thriller polityczny „Obywatel Jones” miał swoją premierę światową w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a także prezentowany był na Nowych Horyzontach. Zdobył Złote Lwy, czyli najważniejszą nagrodę 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film w reżyserii Agnieszki Holland, powstał do scenariusza amerykańskiej dziennikarki i scenarzystki Andrei Chalupy, a w jego międzynarodowej obsadzie są m.in. James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, a także Krzysztof Pieczyński i Michalina Olszańska.

Młody dziennikarz Gareth Jones zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu, gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks, pracującą dla Waltera Duranty’ego, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Za zdjęcia do filmu odpowiadał Tomasz Naumiuk, scenografię stworzył Grzegorz Piątkowski, a kostiumy Aleksandra Staszko. Reżyserką drugiego planu była Olga Chajdas, a za casting odpowiadali Colin Jones i Magda Szwarcbart. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa Łazarkiewicz. Obraz, który jest koprodukcją polsko-brytyjsko-ukraińską, wyprodukowały firmy FILM PRODUKCJA oraz Parkhurst. Producentami są Andrea Chalupa, Klaudia Śmieja-Rostworowska i Stanisław Dziedzic. Film powstał przy finansowym wsparciu Ukrainian State Film Agency oraz Creative Scotland.

25.08.2020