Przedpremierowy pokaz filmu „Piotrowsky”

Krótkie Filmy na Marszałkowskiej zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu „Piotrowsky” w reżyserii Marcina Biegańskiego.

„Piotrowsky”

W najbliższy piątek, 30 czerwca 2017 roku odbędzie się 2 pokaz przedpremierowy filmu w warszawskiej Kinotece, o 20:00. Po projekcji zaplanowano spotkanie i rozmowę z widzami, w której uczestniczyć będą: Marcin Biegański (reżyser), Jakub Biłuński (redaktor serwisu bokser.org i wydawnictwa bokserskiego EBR), Krzysztof Kraśnicki (przewodniczący Polskiego Wydziału Boksu Zawodowego).

Film od początku wzbudzał liczne kontrowersje, głównie w środowisku pięściarskim. Trwały one przez cały etap realizacji filmu, stopniowo rozlewając się poza środowisko pięściarskie.

„Piotrowsky” to historia polskiego boksera u kresu kariery, utrzymana w konwencji doc-fiction. Premiera filmu planowana jest na sierpień, podczas 44. edycji festiwalu filmowego Ińskie Lato Filmowe.

Twórcy

Scenarzystą i reżyserem tego pełnometrażowego filmu jest Marcin Biegański, który w ubiegłym roku zadebiutował eksperymentalnym, krótkometrażowym filmem „Artysta” (oficjalna selekcja festiwalu Euroshorts – krótkie filmy i twórcze reklamy). Pomoc w realizacji zapewniła Telewizja Proart i Miasto Ostrów Wielkopolski.

Recenzja filmu

„»Piotrowsky« nokautuje, upomina się o rzadko portretowaną w kulturze porażkę, co więcej ukazuje ją, jako niezbędny element skazanej na niepowodzenie, czyli zawsze kończącej się śmiercią ludzkiej egzystencji. Biegański, posługując się brudną, chropowatą estetyką kina niezależnego, dekonstruuje mit kultury bokserskiej »od zera do bohatera«, idąc w ślady »Wrestlera« (2008) Darrena Aronofskiego, czy też »Kozy« (2015), Ivana Ostrochovskýego. (…) Reżyser stroni od dawania złudnych nadziei, świadomie ucieka od estetyki piękna i podobnie jak jego główny bohater stara się być wierny przegranej. Walki bokserskie w »Piotrowskym« stają się metaforą zmagań z losem, czasem oraz siłami rozkładu, z którymi na co dzień staramy się zmierzyć. Eksperymentalny, niekonwencjonalny montaż (np. wyciemnienia, które symulują utratę przytomności przez boksera), podąża za rytmem trudnych do przewidzenia bokserskich walk, celowo nie ułatwia odbioru filmu, z którym należy stoczyć interpretacyjną walkę i wyjść z niej cało” pisze w recenzji filmu Andrzej Marzec, adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, redaktor „Czasu Kultury”.

Gdzie i kiedy?

Kinoteka, 30 czerwca 2017 godz. 20:00

Cena biletu: 10 zł

Bilety dostępne w kasie Kinoteki oraz na www.kinoteka.pl.

Po projekcji spotkanie z twórcami.

Organizatorzy

Organizator projekcji Krótkie Filmy na Marszałkowskiej: Fundacja Młodego Kina | Young Cinema Foundation. Koordynatorki: Magdalena Bartoszak, Kinga Mielnik . Realizacja projektu w 2016 roku była dofinansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa. Realizacja przy użyciu sprzętu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja prasowa

26.06.2017