Przegląd EuroCine27

W październiku i listopadzie w Warszawie, Krakowie i Łodzi odbędzie się przegląd EuroCine27, w ramach którego zostanie zaprezentowanych 27 najciekawszych filmów z 27 krajów należących do Unii Europejskiej.

EuroCine27

Inicjatorem przeglądu EuroCine27 jest Komisja Unii Europejskiej. Przegląd odbył się już w Brukseli, Mediolanie, Madrycie, Budapeszcie, Peczu i Szeged. Teraz przyszedł czas na Polskę, która będzie gościć EuroCine27 w Warszawie w Kinie Luna (28-30 października), w Krakowie w Kinie pod Baranami (18-20 listopada), w Łodzi w kinie Charlie (26-27 listopada).

„Offscreen” Christoffera Boe filmem otwarcia

Oficjalnie polską edycję EuroCine27 otworzy film „Offscreen” duńskiego reżysera Christoffera Boe, prezentowany na licznych międzynarodowych festiwalach, w tym w Wenecji i Sundance. Projekcja filmu odbędzie się 27 października w kinie Iluzjon w Warszawie o godzinie 19.30, w ramach trzydniowej konferencji Kultura 2.0: Świadomi mediów, organizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Dyskusja o kinie

Po projekcji będzie miała miejsce dyskusja poruszająca temat „Czy kino może zabić? Na granicy realności”. Udział w niej wezmą dr Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, dr Piotr Schollenberger z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ewa Opałka, doktorantka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moderatorem dyskusji będzie filmoznawca Michał Chaciński.

„Sala Samobójców” reprezentantem Polski

W przeglądzie EuroCine27 Polskę reprezentować będzie doceniony przez widzów i krytykę, nagradzany w Polsce i za granicą, debiutancki film Jana Komasy „Sala samobójców”, współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o przeglądzie na stronie: www.eurocine27.pl.

 

Program konferencji jest dostępny na stronie: www.kultura20.pl.

 

Informacja prasowa

17.10.2011