Przegląd filmów Andrzeja Wajdy w Krakowie

Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakow Film Commission zapraszają do Kina Pod Baranami na przegląd filmów przygotowany w hołdzie Andrzejowi Wajdzie. W programie pięć filmów reżysera, opowiadających historie prawdziwych bohaterów: „Wszystko na sprzedaż”, „Piłat i inni”, „Korczak”, „Danton” oraz przedpremierowo polski kandydat do Oscara 2017, film „Powidoki”. Przegląd filmów Andrzeja Wajdy odbędzie się w dniach 25-29 listopada 2016 r.

Wajdy historie prawdziwe – przegląd filmów Andrzeja Wajdy w Krakowie

W piątek, 25 listopada, przegląd filmów Andrzeja Wajdy otworzy produkcja „Wszystko na sprzedaż” z 1968 roku. Dostrzec tu można wiele faktów z życia Zbyszka Cybulskiego, ale jak mówił autor scenariusza i reżyser Andrzej Wajda – nie jest to film o nim. Wszystko na sprzedaż to opowieść o ludziach, którzy tworzą filmy, o reżyserach i aktorach na planie, a występujący pod własnymi imionami odtwórcy ról, Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski, grają samych siebie. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością.

Dzień później, widzowie będą mieli okazję zobaczyć film „Piłat i inni” z 1971 roku, który powstał na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Andrzej Wajda koncentruje się na wątku Piłata i Jezusa, ale całość osadzona jest we współczesnych realiach. Jak zawsze, precyzyjnie skonstruowany scenariusz realizuje doborowa obsada, w tym Jan Kreczmar, Andrzej Łapicki, Wojciech Pszoniak oraz Marek Perepeczko.

W programie znalazł się także biograficzny dramat wojenny, opowiadający historię Jana Korczaka (w roli tytułowej Wojciech Pszoniak) wg. scenariusza Agnieszki Holland. „Korczak” został zrealizowany na podstawie dzienników i listów lekarza i wybitnego pedagoga oraz relacji ludzi, którzy mieli z nim styczność. Film był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku. Jedną z najciekawszych pozycji w programie jest wielokrotnie nagradzany, głośny dramat historyczny „Danton”. Jean-Claude Carrière stworzył scenariusz na podstawie sztuki Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona”. W międzynarodowej obsadzie, obok Wojciecha Pszoniaka i Krzysztofa Globisza, znaleźli się m.in. Gérard Depardieu i Anne Alvaro, a sam film wywołał we Francji wiele kontrowersji.

Przegląd zwieńczy przedpremierowy pokaz filmu „Powidoki”, który trafi do polskich kin w styczniu 2017 roku. W postać znakomitego malarza, Władysława Strzemińskiego wcielił się Bogusław Linda. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman.

Wszystkie pokazy rozpoczną się punktualnie o godzinie 19:00. Bilety można kupić w kasie Kina Pod Baranami oraz na www.kinopodbaranami.pl.  

Bilety:

14 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

Pokaz filmu „Powidoki”: 20 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Karnet na 5 filmów: 46 zł

Organizatorzy

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission i Kino Pod Baranami, a pokazy filmów Andrzeja Wajdy są zrealizowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem pokazów jest Filmoteka Narodowa.

Więcej informacji na: www.film-commission.pl oraz www.kinopodbaranami.pl.

Informacja prasowa

18.11.2016