Przegląd Filmów Japońskich

16 czerwca w warszawskim kinie Kultura odbyło się uroczyste otwarcie Przeglądu Filmów Japońskich, w którym wzięła udział Akie Abe – małżonka premiera Japonii. Wydarzenie, które potrwa do 20 czerwca, zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Skopia Film.

Organizatorzy i goście z Japonii

W uroczystym otwarciu Przeglądu Filmów Japońskich wzięli udział m.in.: Akie Abe żona premiera Japonii, Makoto Yamanaka Ambasador Japonii w Polsce, Agnieszka Odorowicz dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Jacek Bromski Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, aktorka Reika Kirishima oraz reżyserzy Kazuyuki Izutsu, Jerzy Skolimowski i Andrzej Wajda. Uroczystość poprowadził Tomasz Raczek.

Film otwarcia

Widzowie uczestniczący w otwarciu Przeglądu Filmów Japońskich obejrzeli film „Norwegian Wood” w reżyserii Tran Anh Hunga. Zrealizowany w 2010 roku obraz jest filmową adaptacją bestsellerowej powieści Harukiego Murakamiego o tym samym tytule z 1987 roku. W uroczystości wzięła udział Reika Kirishima, odtwórczyni jednej z ról w filmie „Norwegian Wood”.

Współpraca kulturalna

Przegląd Filmów Japońskich został zorganizowany m.in. z okazji wizyty premiera Japonii Shinzō Abe podczas szczytu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w Warszawie (16-17 czerwca).

 

– Przegląd filmu japońskiego chcieliśmy zorganizować już dawno temu. W końcu zdarzyła się wizyta premiera Japonii w Polsce i byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy zorganizować spotkanie polskich i japońskich twórców filmowych właśnie teraz. Wierzę, że spotkanie premierów naszych państw przyczyni się do rozwoju gospodarczego, a nasze do współpracy kulturalnej. Zapraszam Państwa na wspaniałe i mam nadzieję inspirujące spotkanie z wielką kinematografią japońską – mówiła podczas otwarcia przeglądu Agnieszka Odorowicz.

Możliwość zapoznania się z dziełami japońskich reżyserów

– Cieszę się ogromnie, że tak dużo osób, w tak uroczysty sposób, zechciało wziąć udział w ceremonii otwarcia Przeglądu Filmów Japońskich. Jako Japonka jestem tym niesłychanie wzruszona. Jestem pod ogromnym wrażeniem Państwa wiedzy, zainteresowania kulturą Japonii. Jestem wdzięczna za wybór filmów, którego dokonał Pan Jerzy Skolimowski, dlatego że wśród nich znajdują się zarówno arcydzieła klasyki kina japońskiego oraz dzieła współczesne. Myślę, że polska publiczność dzięki temu będzie miała możliwość zapoznać się z szeroką gamą dzieł japońskich reżyserów i jestem za to Państwu ogromnie wdzięczna – mówiła małżonka premiera Japonii Akie Abe.

Japońscy twórcy o Polsce

– Dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Polska mnie zachwyca. Po powrocie do Japonii będę starała się propagować jak najwięcej informacji o Polsce – mówiła japońska aktorka Reika Kirishima, odtwórczyni jednej z ról w filmie „Norwegian Wood”.

 

Przed projekcją głos zabrał również Kazuyuki Izutsu, reżyser filmu „Kiedyś zwyciężymy (Pacchigi!)”, którego pokaz odbył się w niedzielę 16 czerwca w kinie Kultura: – Czuję się ogromnie zaszczycony, że zostałem zaproszony na Przegląd Filmów Japońskich. Przed chwilą miałem przyjemność pokazać polskiej publiczności mój film, który wzbudził rozmaite kontrowersje w Japonii i niezwykle wzruszony obserwowałem, z jak wielkim zainteresowaniem oglądała go polska publiczność. Było to dla mnie niesłychanie wielkie przeżycie.

Wystawa obrazów Jerzego Skolimowskiego

Przeglądowi filmów towarzyszy wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego „Ślady Tokio”. Obrazy zainspirowane sztuką japońską można oglądać do 30 czerwca 2013 w Galerii Skwer w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 60A). Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Przegląd Filmów Japońskich w kinie Kultura

W ramach przeglądu w kinie Kultura do 20 czerwca polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć takie filmy jak: „Norwegian Wood” Tran Anh Hunga, „Notatnik śmierci” Shusuke Kaneko, „Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence” Nagisy Ôshimy, animację „O dziewczynie skaczącej przez czas” Mamoru Hosody, dokument „I zamieszkam wśród przodków” Kaoru Ikeya, „Tokijska opowieść” Yasujiro Ozu, „Straż przyboczna” Akiro Kurosawy i „Kobieta z wydm” Hiroshi Teshigahary. Bilety na wszystkie pokazy kosztują 5 zł.

 

Przegląd Filmów Japońskich w Polsce 2013 jest projektem związanym z Przeglądem Filmu Polskiego 2013, który odbędzie się w kilku japońskich miastach. Wydarzenie rozpocznie się w listopadzie 2013.

 

Więcej informacji o wydarzeniu: www.facebook.com/PrzegladFilmowJaponskich oraz www.kinokultura.pl.

 

Paulina Bez

17.06.2013