Przegląd filmów polskich dokumentalistek w Madrycie

6 marca 2019 roku w jednym z największych ośrodków kulturalnych Madrytu – Matadero ruszył przegląd poświęcony polskim dokumentalistkom Ellas: Nuevo Documental Polaco. W Madrycie będzie można zobaczyć filmy Anny Zameckiej, Marty Prus, Moniki Pawluczuk i Agnieszki Zwiefki.

Polskie filmy w Hiszpanii

Na przegląd złożą się cztery sesje, każda z nich poświęcona będzie innej reżyserce. Harmonogram pokazów wygląda następująco:

  • 6.03.2019 „Komunia” (La comunión), reż. Anna Zamecka
  • 13.03.2019 „Over the limit”, reż. Marta Prus 
  • 20.03.2019 „Koniec świata” (El fin del mundo) i „Kiedy będę ptakiem” (Cuando sea un pájaro), reż. Monika Pawluczuk
  • 27.03.2019 „Królowa ciszy”(La reina del silencio), reż. Agnieszka Zwiefka

Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 20.00, a filmy będą wyświetlane w wersji oryginalnej z hiszpańskimi napisami. Prezentacje odbędą się w ośrodku kulturalnym Matadero, a konkretnie w mieszczącej się w nim unikalnej, dedykowanej dokumentowi sali kinowej – Cinetece.

Na uroczystej inauguracji 6 marca była obecna Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk, 13 marca z widzami spotka się Marta Prus, a 20 marca projekcji będzie towarzyszyć spotkanie z reżyserką Moniką Pawluczuk.

Wszystkie wyświetlane filmy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

O przeglądzie

Przegląd jest organizowany przez Fundację AVA Arts – organizację non profit zajmującą się promocją polskiego kina w Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych, współpracującą od lat z hiszpańskimi instytucjami kultury i środowiskiem filmowym. Partnerami przeglądu ELLAS: NUEVO DOCUMENTAL POLACO są hiszpańskie organizacje DOCMA (skupiająca dokumentalistów) i CIMA (skupiająca kobiety filmu) oraz MUJERES DE CINE, a z polskiej strony – inicjatywa Kobiety Filmu. W cykl zaangażowała się również Międzynarodowa Szkoła Fotografii i Filmu EFTI, gdzie między 12 a 15 marca odbędą się towarzyszące przeglądowi warsztaty dotyczące dokumentu, które poprowadzi Marta Prus. Przyjazd reżyserek jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Adama Mickiewicza.

Strona organizatora: www.avaartsfoundation.org

Na podstawie informacji prasowej.

 


05.03.2019