"Przegląd Filmu Polskiego" w Brukseli

Przegląd w Parlamencie Europejskim
Przegląd Filmu Polskiego w Parlamencie Europejskim. Fot. Wiktor Dąbkowski

 

W Brukseli kończy się dziś trwający od 19 września „Przegląd Filmu Polskiego”. Pokazy polskich filmów w Parlamencie Europejskim zostały zorganizowane z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przegląd ma na celu przybliżenie europejczykom polskiej kultury za pomocą filmów zrealizowanych w ciągu kilku ostatnich lat.

Polskie filmy – znak firmowy

Każdy kraj ma swój znak firmowy, z którym jest kojarzony w świecie. Dla Polski takim znakiem jest nasze kino, które zawsze było nagradzane (…) i nie poddało się w czasach komunizmu – powiedział podczas inauguracji eurodeputowany PO Bogusław Sonik, współorganizator przeglądu. Jego zdaniem, polskiemu filmowi udało się po 1989 roku znaleźć nowy język, tematy i sposób finansowania.

Agnieszka Odorowicz, szefowa PISF wyraziła przekonanie, iż polskie kino znalazło się w zupełnie nowej rzeczywistości po wejściu Polski do Unii Europejskiej. – Cieszę się, że możemy pokazać nowe kino narodzone w wolnym kraju, które stanowi przyszłość polskiej i europejskiej kinematografii – powiedziała. Dyrektor PISF zaapelowała o większe wsparcie produkcji filmowej z unijnego budżetu.

Twórcy w Parlamencie Europejskim

W inauguracji udział wzięli reżyserzy, których filmy prezentowane są podczas przeglądu, m.in. Agnieszka Holland, Lech Majewski, Paweł Borowski i Jan Komasa, odtwórca głównej roli w filmie „W ciemności” Robert Więckiewicz, a także producent obrazu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego – Kazimierz Beer.

PISF współorganizatorem

Przegląd Filmu Polskiego to jedno z brukselskich wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji. Patronat nad nim objął przewodniczący PE Jerzy Buzek, a organizatorami są europosłowie Bogusław Sonik i Piotr Borys (PO), PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Instytut Dziedzictwa. Wsparcia udzieliły też ambasada RP w Belgii oraz polskie przedstawicielstwo przy UE.

 

Podczas przeglądu pokazano filmy: „W ciemności” Agnieszki Holland, „Rewers” Borysa Lankosza, „Zero” Pawła Borowskiego, „Sala Samobójców” Jana Komasy, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego, „Młyn i Krzyż” Lecha Majewskiego i „Prawdziwy koniec zimnej wojny” Jerzego Śladowskiego.

23.09.2011