Przegląd kina europejskiego w Iluzjonie

Od 5 do 29 września 2011 w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się trzecia część przeglądu kina europejskiego „Europejczyków portret własny”.

 

Wrześniowy przegląd stanowi kontynuację dwóch poprzednich, które odbyły się w lipcu i sierpniu tego roku. Cykl pokazów w kinie Iluzjon odbywa się z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Celem przeglądu jest przybliżenie widzom kinematografii krajów, które należą do Unii. W trzeciej części przeglądu pt. „Z czego się śmiejemy”, znalazło się 25 najzabawniejszych filmów, które powstały w ciągu ostatnich 60 lat.

 

W ramach przeglądu można obejrzeć nestępujące filmy: „Życie jest piękne” Roberto Benigniego, „Tajemniczy blondyn w czarnym bucie” Yvesa Roberta, „Rybka zwana Wandą” Charlesa Crichtona, „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka, „Pali się moja panno” Miloša Formana, „Jabberwocky” Terry’ego Gilliama, „Wakacje pana Hulot” Jacquesa Tati, „Uśmiech nocy” Ingmara Bergmana, „Żywot Briana” Terry’ego Jonesa, „Straszne skutki awarii telewizora” Jorslava Papouška, „Nic do oclenia” Danny’ego Boona, „Postrzyżyny” Jiřiego Menzla, „Mine vaganti. O miłości i makaronach” Ferzana Ozpetka, „Rozwód po włosku” Pietro Germiego, „Macaroni” Ettore Scoli, „Jak zabić starszą panią” Alexandra Mackendricka, „Viva Maria!” Louisa Malle’a, „Toto i Marcelino” Antonia Musu, „Happy go lucky, czyli co nas uszczęśliwia” Mike’a Leigh, „Łobuz” Claude’a Leloucha, „Trzech ojców” Francisa Vebera, „Bazyl. Człowiek z kulą w głowie” Jean-Pierre’a Jeuneta, „Good bye Lenin!” Wolfganga Beckera, „Gamoń” Gérarda Oury, „Dr Strangelove, czyli jak przestałem się bać i pokochałem bombę” Stanley’a Kubricka.

Kino Iluzjon zaprasza również na przegląd filmów zmarłego 25 lipca tego roku greckiego reżysera, scenarzysty, montażysty i producenta Michaela Cacoyannisa, który potrwa do 7 września. Będzie można zobaczyć wybrane dzieła z dorobku artysty m.in. „Dziewczynę w czerni”, „Greka Zorbę”, „Elektrę” i „Dzień, w którym wypłynęła ryba”.

 

Szczegółowy program projekcji na stronie: www.fn.org.pl.

 

Informacja prasowa

05.09.2011