Przegląd „Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie” w Iluzjonie

W dniach 16-25 października 2016 r. w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się przegląd filmowy „Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie”.

„Polska – kraj folkloru?”

Przygotowany przez Filmotekę Narodową przegląd filmowy to wydarzenie towarzyszące wystawie „Polska – kraj folkloru?” zorganizowanej przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Cykl filmowy ma ukazać, jak temat wiejski ewoluował w polskim kinie na przestrzeni ponad pięćdziesięciu powojennych lat: od „Jasnych Łanów” Eugeniusza Cękalskiego z 1947 roku – filmu skrajnie propagandowego i momentami nawet w niezamierzony sposób zabawnego – po metaforyczny, odwołujący się do surowej formy dokumentu – „Z daleka widok jest piękny” Wilhelma i Anny Sasnali.

Projekcje i potkania z twórcami

16 października o godzinie 19:45 odbędzie się seans zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Konopielka” Witolda Leszczyńskiego. Po projekcji z widownią spotkają się twórcy filmu: aktorzy – Anna Seniuk i Krzysztof Majchrzak, autor zdjęć – Zbigniew Napiórkowski oraz scenograf – Maciej Maria Putowski.

Z kolei 20 października o godzinie 20:15 zaplanowo seans filmu „Pożegnanie z diabłem” Wandy Jakubowskiej. Pokaz poprzedzi spotkanie z Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki „Wanda Jakubowska. Od nowa”.

W programie znalazły się także filmy: „Żona dla Australijczyka”, reż. Stanisław Bareja, „Tańczący jastrząb”, reż. Grzegorz Królikiewicz, „Jańcio Wodnik”, reż. Jan Jakub Kolski i „Wesele”, reż. Wojciech Smarzowski.

W dniach 16-25 października, na multimedialnych ekranach w rotundzie kina Iluzjon, zaprezentowane zostaną plakaty do filmów poruszających tematykę polskiej wsi.

Informacje dodatkowe

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl.

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl.

Informacja prasowa

11.10.2016