Przegląd polskiego kina w Nowym Jorku

Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Film Society zapraszają na przegląd Transitions: Recent Polish Cinema, który odbędzie się w dniach 9-15 września 2011 w Walter Reade Theater w Lincoln Center w Nowym Jorku.

 

W ramach przeglądu zostaną pokazane najgłośniejsze polskie filmy zrealizowane w ciągu dwóch ostatnich lat. W programie obok najnowszych filmów doświadczonych reżyserów takich jak „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego czy „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego znajdą się najlepsze obrazy młodych polskich twórców, które zdobyły nagrody na zagranicznych i polskich festiwalach m.in. „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali, „Sala Samobójców” Jana Komasy, „Erratum” Marka Lechkiego i „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec.

 

Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane również najlepsze polskie filmy krótkometrażowe minionego roku. Publiczność będzie mogła obejrzeć animacje: „Świteź” Kamila Polaka, „Millheaven” Bartka Kulasa, „Porozmawiaj z nim” Agaty Prętki „Galerię” Roberta Procha; fabuły: „Szelest” Leszka Korusiewicza, „Pussycat” Oli Jankowskiej i dokumenty: „Powroty” Krzysztofa Kadłubowskiego oraz „Przesłuchanie” Adama Palenty.

 

W czasie imprezy oprócz pokazów nowych polskich produkcji odbędą się również projekcje filmów zrekonstruowanych cyfrowo: „Pociągu” Jerzego Kawalerowicza (1959) i „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna (1960) z muzyką Krzysztofa Komedy.

 

Pokazom filmów będą towarzyszyły spotkania z ich twórcami. Widzowie będą mogli porozmawiać z Janem Komasą, Katarzyną Rosłaniec, Kamilem Polakiem i Bartkiem Kulasem.

 

Pokaz animacji „Świteź” Kamila Polaka podczas przeglądu w Nowym Jorku zapoczątkuje kampanię oscarową filmu.

 

Inicjatorem i głównym pomysłodawcą zaprezentowania amerykańskiej publiczności najnowszych polskich produkcji jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Przegląd Transitions: Recent Polish Cinema odbędzie się dzięki kilkuletniej współpracy PISF z Richardem Peña – dyrektorem Film Society w Lincoln Center. W organizację przedsięwzięcia włączył się również Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

 

Prawie wszystkie filmy prezentowane w ramach przeglądu zostały współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o przeglądzie na stronach: www.polishculture-nyc.org, www.filmlinc.com.

 

Informacja prasowa

09.09.2011