Przegląd polskiego kina w Nowym Jorku

Od 3 do 11 lutego w Walter Reade Theater w Nowym Jorku odbędzie się przegląd polskich filmów  Nadciągające Chmury: Bunt i refleksja w polskim kinie 1977-1989.

 

Publiczność będzie mogła obejrzeć obrazy takich twórców jak m.in. Wajda, Kieślowski, Holland i Zanussi, którzy kształtowali świadomość społeczno-polityczną Polaków lat 70. i 80.

 

Przegląd jest organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Film Society of Lincoln Center w ramach Performing Revolution in Central and Eastern Europe, festiwalu upamiętniającego 20-tą rocznicę obalenia komunizmu w Europie.

 

Przygotowując listę festiwalowych filmów skupiliśmy się na trzech wyznacznikach – mówi Monika Fabijańska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej – zaproponowaliśmy pokazanie tych, które stanowią reprezentatywny obraz polskiego kina przed 1989 r., a jednocześnie w różnorodny sposób ukazują rzeczywistość polską tego okresu (to właśnie niezwykle interesuje Amerykanów), i które nigdy – lub bardzo rzadko – nie były pokazywane były w USA.


Przegląd Nadciągające chmury powstał we współpracy z Filmoteką Narodową oraz przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Telewizji Polskiej.

 

Więcej informacji  i kalendarz projekcji : www.polishculture-nyc.org.

28.01.2010