Przegląd twórczości Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego

Jubileuszowy przegląd twórczości Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca w warszawskim kinie Kultura. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wstęp na projekcje jest wolny.

Uroczysty jubileusz

23 czerwca reżyser i scenarzysta Andrzej Trzos-Rastawiecki będzie obchodził swoje osiemdziesiąte urodziny. Z okazji jubileuszu organizatorzy przeglądu chcą przypomnieć część jego bogatej twórczości, w ramach której przez ponad 40 lat sięgał po najrozmaitsze tematy: społeczne, historyczne, polityczne, religijne i psychologiczne.

Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych

Andrzej Trzos-Rastawiecki urodził się w 1933 we Lwowie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Jeden z najbardziej znanych dokumentalistów polskich. Realizator pierwszych nieocenzurowanych filmów o Janie Pawle II – „Pielgrzym” i „Papież z Polski”. Twórca nagradzanych w Polsce i zagranicą dokumentów „Egzamin”, „Champion” i „Enigma”. Reżyser filmów fabularnych „Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie”, „Skazany”, „Zapis zbrodni” i „Trąd”.

 

W kwietniu tego roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski uhonorował Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w twórczości filmowej i wkład w rozwój polskiego kina dokumentalnego.

Program Jubileuszowego Przeglądu Twórczości Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego:

  • 23 czerwca godz. 14:15 – „Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie… dzieci Boga”
  • 23 czerwca godz. 15:30 – „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…”
  • 23 czerwca godz. 17:45 – „Ballada o prawdziwym kłamstwie”

Więcej informacji: www.kinokultura.pl.

 

Informacja prasowa

20.06.2013