"Przy Planty 7/9" w kinach

8 grudnia 2017 roku na ekrany kin wszedł współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Przy Planty 7/9” w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Leowingera. 

„Przy Planty 7/9”

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „Przy Planty 7/9” jest polsko-amerykańską koprodukcją współfinansowaną przez PISF. Producentami filmu są firmy Metro Films i Two Point Films. Film otrzymał nagrody m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej i MFF „Żydowskie Motywy”.

Premiera kinowa 8 grudnia 

Film dokumentalny „Przy Planty 7/9” wszedł na ekrany kin 8 grudnia 2017 roku. Dystrybutorem obrazu jest Metro Films. 

Oficjalna strona filmu: www.bogdansjourney.pl.

Na podstawie materiałów producenta


08.12.2017