„Przygody matematyka” z grantem TFI Sloan Filmmaker Fund

Polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja „Przygody matematyka” Thora Kleina otrzymała dotację TFI Sloan Filmmaker Fund. Polskim koproducentem filmu jest Shipsboy.

TFI Sloan Filmmaker Fund

Fundusz jest wynikiem współpracy Tribeca Film Institute z Fundacją Sloan. O granty w jego ramach mogą się starać filmowcy pracujący na projektami fabularnymi o tematyce naukowej, matematycznej i technicznej. W ramach sesji wsparcie w wysokości od 10 do 75 tysięcy dolarów otrzymuje od trzech do sześciu filmów. Filmy starające się o dofinansowanie mogą znajdować się na każdym etapie produkcji. O granty mogą aplikować projekty niezależnie od miejsca ich lokalizacji. Poza wsparciem finansowym, twórcy otrzymają również profesjonalny mentoring ekspertów z Tribeca Film Institute. Zwycięzcy wybierani są przez jury złożone z amerykańskich producentów, reprezentantów branży filmowej oraz przedstawicieli świata nauki.

Więcej informacji: tribecafilminstitute.org/pages/sloan_rules.

„Przygody matematyka” jednym z trzech dofinansowanych filmów

4 kwietnia Tribeca Film Institute ogłosiła listę dofinansowań. Wsparcie w łącznej wysokości 150 tysięcy dolarów otrzymają trzy filmy: „Przygody matematyka” Thora Kleina, „Invisible Islands” Emily Lobsenz oraz „One Man Dies a Million Times” Jessici Oreck. Twórcy, którzy otrzymali granty, będą dodatkowo uczestniczyć w panelach, warsztatach oraz indywidualnych spotkaniach z przedstawicielami branży podczas Tribeca Film Festival, który odbędzie się w dniach 19-30 kwietnia 2017 w Nowym Jorku. „Przygody matematyka” to pierwsza polska koprodukcja, która otrzymała wsparcie w ramach TFI Sloan Filmmaker Fund.

Więcej na temat dofinansowanych filmów: tribecafilminstitute.org.

„Przygody matematyka”

Scenariusz filmu „Przygody matematyka” oparty jest o autobiografię Stanisława Ulama o tym samym tytule. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska). Do projektu dołączyła także doświadczona producentka z Kanady – Mary Young Leckie (Solo Productions, Kanada). Rozwój projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego. Zakończenie prac developmentowych zaplanowane jest na sierpień bieżącego roku. W głównej roli wystąpi Jakub Gierszał.

Stanisław Ulam

to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

05.04.2017