„Przypadek Johanny Langefeld” nagrodzony na greckim festiwalu

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Przypadek Johanny Langefeld” na początku października otrzymał nagrodę ex aequo dla najlepszego filmu zagranicznego na Aegean Docs International Documentary Film Festival w Mitylenie.

Polski film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego ex aequo z filmem „Peter Plan” hiszpańskiego reżysera Juana Castejon Gilaberta.

To kolejna nagroda dla filmu „Przypadek Johanny Langefeld”, który w sierpniu został uznany za najlepszy międzynarodowy film dokumentalny na festiwalu RIFFA 2019 Regina International Film Festival & Awards w Kanadzie.

„Przypadek Johanny Langefeld”

Film opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Podczas filmowego śledztwa autorzy filmu Władysław Jurkow i Gerburg Rohde-Dahl dowiadują się, że esesmance w ucieczce pomogły polskie więźniarki z obozu w Ravensbruck. Wyjaśnienie okoliczności ucieczki i kim w rzeczywistości była Langefeld to główny wątek tej sensacyjnej opowieści określanej jako dokumentalny thriller. Więcej o filmie pisaliśmy tutaj.

Dotychczas film pokazywany był na festiwalach w Niemczech, Kanadzie, Bułgarii, Albanii i Grecji. W listopadzie film obejrzą widzowie 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego LISTAPAD w Mińsku na Białorusi. 

Kinowa premiera 16 października

Polska premiera filmu odbędzie się 16 października 2019 roku w kinie Kultura w Warszawie, a od 25 października film będzie w repertuarze kina Kultura oraz w innych wybranych kinach studyjnych w Polsce.

Informacja prasowa

 


14.10.2019