"Przypadek" w Cannes

Zrekonstruowany cyfrowo „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego (1981) został zaprezentowany podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w prestiżowej sekcji Cannes Classics. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Klasyka kina w Cannes

Sekcja Cannes Classics rozpoczęła swoją działalność dziesięć lat temu. Organizatorzy festiwalu prezentują w jej ramach odrestaurowane cyfrowo arcydzieła światowego kina. – Tą prezentacją chcemy przede wszystkim złożyć hołd prowadzonym na całym świecie pracom rekonstrukcyjnym, a także pracy jaką w rekonstrukcje wkładają instytucje filmowe, posiadacze praw autorskich, archiwa i firmy produkcyjne na całym świecie – podkreślają twórcy sekcji. Pokazom filmów z klasyki kina towarzyszą w Cannes zazwyczaj spotkania z twórcami i ekipą zaangażowaną w proces rekonstrukcji.

Rozmowa z Martą Kieślowską

Uroczysta premiera „Przypadku” na 67. MFF w Cannes odbyła się 15 maja 2014. O pokazie filmu rozmawiamy z córką reżysera Martą Kieślowską. 

 

  Film zatrzymany przez cenzurę

  Zrealizowany w 1981 roku przez Studio Filmowe Tor film został zatrzymany przez cenzurę z powodu stanu wojennego i trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach – 10 stycznia 1987 roku. Reżyserem i autorem scenariusza jest Krzysztof Kieślowski. Rolę głównego bohatera zagrał Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Zygmunt Hübner i Adam Ferency. Autorem zdjęć jest Krzysztof Pakulski, a autorem muzyki Wojciech Kilar.

  Film bez fragmentu ujęcia z siódmego aktu

  – „Przypadek” był piątym filmem fabularnym Krzysztofa. Scenariusz napisał w lecie 1980 roku. Zdjęcia realizowaliśmy w 1981 roku. (…) Film kończyliśmy w warunkach konspiracyjnych. (…) Dzięki decyzji Studia Filmowego Tor i Marii Kieślowskiej podjęliśmy się rekonstrukcji filmu w oryginalnym kształcie, w jakim Krzysztof go skończył. Było to niesłychanie trudne zadanie. (…) Te fragmenty, które wycięła cenzura zaginęły. Nie wiadomo, co się z nimi stało. (…) Przez 30 lat przechowywałem taśmy dźwiękowe do tego filmu. (…) Zrekonstruowany film jest kompletnym obrazem, ale bez fragmentu ujęcia z siódmego aktu, który zaginął w Filmotece. (…) Myślę, że dzisiejszy pokaz jest prawdziwą premierą filmu „Przypadek” – opowiadał podczas krakowskiej premiery zrekonstruowanej wersji autor dźwięku, Michał Żarnecki.

  Rekonstrukcja  współfinansowana przez PISF

  Warto nadmienić, że międzynarodowa premiera „Przypadku” odbyła się właśnie podczas festiwalu w Cannes w 1987 roku, w sekcji Un  Certain Regard. Uroczysta premiera zrekonstruowanej wersji filmu Krzysztofa Kieślowskiego w Polsce odbyła się 19 kwietnia 2013 podczas 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Rekonstrukcja cyfrowa obrazu została wykonana w ramach projektu „Kino RP” i odbyła się dzięki współfinansowaniu tego procesu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Tor i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

   

  Więcej informacji: www.festival-cannes.fr.

  Projekt KinoRP

  KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

   

  Więcej o rekonstrukcjach cyfrowych klasyki polskiego kina: www.repozytoriumfilmowe.pl.

   

  Paulina Bez, Marta Sikorska

  15.05.2014