Przyznano nagrody "Grand Off"

laureaci Grand Off

Laureaci nagród festiwalu „Grand Off”. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

27 listopada w warszawskim Teatrze Kamienica odbyło się wręczenie nagród 4. edycji „Grand Off” – Światowych Nagród Filmowych Niezależnych. Gości przywitał gospodarz miejsca Emilian Kamiński, a imprezę poprowadzili Miłka Skalska i Conrado Moreno. Wśród nagrodzonych twórców filmowych znalazł się Wojciech Kasperski – jego film „Otchłań” zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy dokument. Statuetkę polskiemu dokumentaliście wręczył Max Hansli – wieloletni Prezydent Światowej Unii Filmowej UNICA.

 

Do konkursu zostało zgłoszonych 895 niezależnych produkcji. Członkowie kapituły, reprezentanci środowisk filmowych z 28 krajów wybrali najlepsze filmy. Nagrodzone produkcje zostaną zaprezentowane w 27 kinach w całej Polsce.

 

Po raz drugi w historii Światowych Nagród Filmowych Niezależnych organizator przedsięwzięcia Fundacja Cinema Art uhonorowała wybitnego polskiego reżysera. Nagrodę za całokształt twórczości podczas sobotniej gali odebrał Krzysztof Zanussi. Statuetkę wręczył Witold Kon – pomysłodawca i szef festiwalu „Grand Off”. – Co nas łączy i co chciałbym, żeby łączyło państwa przez długie lata? To musi być wasz prawdziwy, szczery, nie udawany, niesprzedażny, tylko płynący z głębi serca nonkonformizm. To jest oznaka niezależnego filmu. Wszystko jedno, czy będziecie go robić w Hollywood, gdzie też zdarza się czasem zrobić coś niezależnego, czy będziecie to robić tylko na użytek najbliższych przyjaciół. Wierzcie mi państwo, mówię to z perspektywy długich lat życia – dość łatwo jest być nonkonformistą jak się jest młodym. Ale warto być nonkonformistą aż do śmierci, bo inaczej życie traci smak, twórczość traci sens i robi się zwykłym, głupim rzemiosłem. Dlatego życzę wam, żebyście wytrwali w nonkonformizmie dalej i nie starzeli się duchem, chociaż ciałem starzejemy się wszyscy – mówił podczas ceremonii reżyser „Barw ochronnych”.

 

Lista nagrodzonych nagrodami Grand Off:

  • Najlepsza reżyseria: „Beast”, reż. Lars Pedersen Arendt, Dania
  • Najlepszy scenariusz: „Tabu”, reż. Vincent Coen & Jean-Julien Collette, Belgia
  • Najlepsza aktorka: Ursula Werner za rolę w filmie „Am Anderen Ende”, reż. Philipp Goering, Niemcy
  • Najlepszy aktor: Adrian Titieni za rolę w filmie „The Cage”, reż. Adrian Sitaru, Rumunia
  • Najlepszy montaż: „The Long Lonely Walk”, reż. Leon Chambers, Wielka Brytania
  • Najlepsze zdjęcia: Mauro Vidal za film „Marina żona rybaka”, reż. Carlos Hernández, Kolumbia
  • Najlepsza fabuła: „The Guest”, reż. Roy Krispel, Izrael
  • Najlepszy dokument: „Otchłań”, reż Wojciech Kasperski, Polska
  • Najlepsza animacja: „Zero”, reż. Christopher Kezelos, Australia

Więcej informacji o 4. Światowych Nagrodach Filmowych Niezależnych „Grand Off”: www.grandoff.eu.

28.11.2010