"Ptaki śpiewają w Kigali" na zagranicznych festiwalach

Współfinansowany przez PISF film „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze zostanie pokazany w najbliższym czasie na zagranicznych festiwalach filmowych.

61. BFI London Film Festival – sekcja Debate

Film „Ptaki śpiewają w Kigali” zostanie pokazanty na 61. BFI London Film Festival (4-5 października 2017) w ramach sekcji Debate. W tej sekcji widzowie zobaczą również „Pokot” Agnieszki Holland i „Rodzinę na sprzedaż” Diego Lermana. 

Szczegółowe informacje o polskiej obecności na 61. BFI London Film Festival: www.pisf.pl/aktualnosci/polskie-filmy-w-programie-61-bfi-london-film-festival.

53. Chicago Film Festival – konkurs

„Ptaki śpiewają w Kigali” zostaną pokazane na 53. Chicago Film Festival w USA (12-26 października 2017) w głównej sekcji konkurowej festiwalu. Film powalczy o nagrodę Gold Hugo razem z koprodukcją „Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana. 

Lista filmów, które zakwalifikowały się do konkursu 53. Chicago FF: www.chicagofilmfestival.com.

25. Festiwal Filmowy w Hamburgu – konkurs

Film w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze zostanie również pokazany na MFF w Hamburgu (5-14 października 2017) w ramach konkursowej sekcji Veto!, w której prezentowane są filmy o tematyce politycznej: www.filmfesthamburg.de. Na festiwalu zostanie równiez pokazany film „Szatan kazał tańczyć” w reżyserii Katarzyny Rosłaniec. 

Festival do Rio 

19. edycja MFF w Rio de Janeiro – Festival do Rio – odbędzie się w tym roku w dniach 5-15 października 2017. W programie wydarzenia znalazły się 3 filmy współfinansowane przez PISF: „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Pokot” oraz „Szron: www.festivaldorio.com.br. 

33. MFF w Hajfie – konkurs 

„Ptaki śpiewają w Kigali” zakwalifikowały się również do jednej z sekcji konkursowych (Carmel Competition) Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie. O nagrody w tej sekcji powalczą również inne filmy współfinansowane przez PISF: „Pokot” Agnieszki Holland, „Szron” Sharunasa Bartasa, „Zakładnicy” Rezo Gigineishviliegp: www.haifaff.co.il.

„Ptaki śpiewają w Kigali”

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta, trochę przez przypadek, ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia zrealizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kosfilm, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W sierpniu 2016 roku film otrzymał nagrodę First Look na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w wysokości 65 000 euro na postprodukcję. Premiera ukończonego filmu miała miejsce na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, gdzie rywalizował o prestiżowy Kryształowy Glob wspólnie z jedenastoma produkcjami zakwalifikowanymi do Konkursu Głównego. Jury festiwalu w Karlowych Warach doceniło film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze i przyznało nagrodę za najlepszą rolę żeńską, którą otrzymały wspólnie Jowita Budnik i Eliane Umuhire.

Premiera kinowa 22 września

Film walczy o nagrody w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (18-23 września 2017). Na ekrany polskich kin wejdzie 22 września. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Paulina Bez

21.09.2017