„Ptaki śpiewają w Kigali” nagrodzone w Kalkucie

Współfinansowany przez PISF film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego został nagrodzony na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kalkucie.

Jury przyznało obrazowi „Ptaki śpiewają w Kigali” Wyróżnienie Specjalne. Film brał udział w Konkursie Międzynarodowym.

„Ptaki śpiewają w Kigali”

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta, trochę przez przypadek, ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Twórcy

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Zdjęcia zrealizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kosfilm, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Kolejna nagroda dla filmu

Film „Ptaki śpiewają w Kigali” otrzymał już nagrody m.in. na 52. MFF w Karlowych Warach, 53. MFF w Chicago oraz na festiwalu CinEast 2017 w Luksemburgu. Film doceniono również w Polsce podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie otrzymał Srebrne Lwy, a także nagrody za główną rolę kobiecą (Jowita Budnik i Eliane Umuhire) oraz montaż (Katarzyna Leśniak).

Festiwal w Kalkucie

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kalkucie odbył się w dniach 10-17 listopada 2017. W Konkursie Międzynarodowym brało udział 14 filmów, w tym oprócz filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, m.in. współfinansowana przez PISF „Rodzina na sprzedaż” Diego Lermana. Festiwal w Kalkucie jest drugim najstarszym festiwalem w Indiach. Charakteryzuje go szeroka prezentacja filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Nazywa się go „najbardziej intelektualnym festiwalem filmowym w Azji”.

Więcej informacji na stronie www.kff.in.

22.11.2017