"Punkt wyjścia" na oscarowej shortliście!

„Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka jest jedynym polskim filmem znajdującym się na ogłoszonej 26 października shortliście dziesięciu produkcji, które powalczą o oscarową nominację w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

– Bardzo się cieszę, to zaszczyt. W takich chwilach jestem też wdzięczny całej ekipie, z którą realizowałem film oraz głównej bohaterce – Anecie. To jej niezwykła odwaga sprawiła, że powstanie dokumentu było możliwe. Wielką inspirację, ale też pomoc, dał mi również opiekun artystyczny pan Jacek Bławut – mówił tuż po ogłoszeniu listy reżyser „Punktu wyjścia” Michał Szcześniak.

Walka dokumentu Szcześniaka o znalezienie się na shortliście rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku – „Punkt wyjścia” otrzymał wtedy Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych podczas 22. edycji festiwalu Camerimage. Nagroda umożliwiła producentom staranie się o oscarową kwalifikację. Film znalazł się pośród 74. produkcji z całego świata, które przeszły kwalifikację. W międzyczasie dokument otrzymał także między innymi główną nagrodą podczas Sheffield Doc/Fest – festiwalu, którego nagrody również kwalifikują do Oscara, co zwiększyło szansę dokumentu w walce o znalezienie się na shortliście.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 14 stycznia 2016 roku, zaś uroczystość rozdania nagród odbędzie się 28 lutego.

Tytuły wszystkich filmów, które znalazły się na shortliście krótkometrażowych filmów dokumentalnych znajdują się na stronie Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej: www.oscars.org.

Punkt wyjścia

„Punkt wyjścia” przedstawia historię Anety, która „zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie mieszka chora od najmłodszych lat pani Helena. W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, dlatego namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie. Anetę czeka próba, w której pomoże jej pani Helena.

Zdjęcia do filmu zrealizował Przemysław Niczyporuk. Koproducentem dokumentu jest Studio Filmowe N. Produkcja Studia Munka-SFP ma już na swoim koncie liczne nagrody. W czerwcu 2014 roku „Punkt wyjścia” otrzymał Jantara dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu podczas 33. Festiwalu „Młodzi i Film”, został doceniony także podczas m.in. Kameralnego Lata, Opolskich lam, Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, Documenta Madrid, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w Kijowie oraz Budapest International Documentary Festival – BIDF.

Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie pełnometrażowe filmy dokumentalne z szansą na nominację do Oscara

23 października 2015 Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które będą mogły ubiegać się o nominację do Oscara. Pośród 124 produkcji z całego świata znalazły się również trzy polskie filmy i koprodukcje: „Nadejdą lepsze czasy” w reżyserii Hanny Polak, „Karski i władcy ludzkości” w reżyserii Sławomira Grünberga oraz „Dotknięcie anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego.

Oficjalna strona filmu „Punkt wyjścia”: startingpoint-film.pl.

Na podstawie informacji prasowej

27.10.2015