Radom zaprasza filmowców

21 czerwca w siedzibie Urzędu Miasta Radomia podpisany został list intencyjny w sprawie promocji filmowych walorów tego miasta, w którym filmowcy zaproszeni zostają do realizacji zdjęć na terenie Radomia i w jego okolicach. Sygnatariuszami listu są: Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, Dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki Aleksandra Kielan, Dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Ewa Borguńska, Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierz Niderhaus, a także przedstawiciele organizatorów festiwalu – Anna Mucha, Przewodnicząca Rady Fundatorów założonego w Radomiu Instytutu „Kosmopolis” i Michał Konca, prezes Stowarzyszenia „Filmforum”.

Atrakcje Radomia

Radom to drugie co do wielkości miasto na Mazowszu. Piękna, historyczna architektura zachowała się w nim w czystej postaci. Można znaleźć tu XIX-wieczną zabudowę ulic, nieskażoną powojennymi zmianami, piękne kościoły, reprezentujące różne style architektoniczne, ciekawe perspektywy urbanistyczne, tereny zielone, akweny, rezerwaty przyrody w bezpośrednim otoczeniu miasta. Radom położony jest zaledwie 100 km od Warszawy, naturalnego klastra filmowej kreatywności, i świetnie skomunikowany jest ze stolicą. Wyposażony w infrastrukturę hotelową i gastronomiczną, ma wszelkie warunki, by stać się popularnym miejscem realizacji zdjęć filmowych – czytamy w liście.

Potencjał filmowy

– Nieodkryty potencjał Radomia jest zadziwiający. To miasto ma naprawdę wiele walorów. Od 2007 roku KIPA stara się zdecentralizować produkcję filmową. Twórcy mogą realizować filmy także w swoich rodzinnych miastach. Będziemy przedstawiać Radom producentom nie tylko w kraju, ale i na świecie – mówiła Ewa Borguńska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

 

– Podczas kręcenia filmu „W ukryciu”, ciepłe i pozytywne przyjęcie mieszkańców zaskoczyło całą ekipę. Film pokaże filmowe oblicze Radomia – dodał Włodzimierz Niderhaus, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie , podkreślając zaangażowanie miasta w realizację filmu Jana Kidawy-Błońskiego.

 

6. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato odbywały się w dniach 16-22 czerwca w Radomiu.

22.06.2013