"Ręce do góry" zrekonstruowane cyfrowo

19 października w kinie Kultura w Warszawie odbyła się premiera filmu „Ręce do góry” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego po cyfrowej rekonstrukcji, która była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera po 14 latach

W trakcie zjazdu absolwentów Szkoły Medycznej uczestnicy wspominają dawne czasy, niezrealizowane marzenia i ambicje. „Ręce do góry” to czwarty pełnometrażowy film wyreżyserowany przez Jerzego Skolimowskiego w 1967 roku.

Zrealizowany w Zespole Filmowym Syrena obraz został zatrzymany przez cenzurę na 14 lat. W 1981 roku zaistniała możliwość jego rozpowszechniania i Jerzy Skolimowski dokręcił prolog. Ostatecznie film „Ręce do góry” wszedł na ekrany kin w Polsce w 1985 roku bez prologu.

– Ten film poniekąd zdemolował mi życie, ponieważ byłem zmuszony do emigracji. Film nie mógł się ukazać na ekranach. Dokręciliśmy potem prolog w 1981 roku, kiedy wydawało się, że film będzie mógł wejść na ekrany, ale nie zdążyliśmy. Pierwszy pokaz tego filmu odbył się 12 grudnia 1981 roku. Kiedy publiczność wychodziła z Sali Kongresowej, gdzie był ten pokaz, to już były tanki na ulicach. Także był to pierwszy i jedyny pokaz wówczas – mówił podczas premiery filmu Jerzy Skolimowski.

– Kiedy kręciliśmy film w 1967 roku byliśmy pełni entuzjazmu i wiary w to, że to, co chcemy pokazać w tym filmie może się przydać dla tego kraju, że może to być jakiś głos, znak, że może warto mówić o takich sprawach, jakie w tym filmie są poruszane. Niestety myliliśmy się. Cenzura w Polsce miała się wówczas dobrze – podkreślał reżyser.

Łomnicki, Hanuszkiewicz, Kobiela, Szczerbic, Skolimowski

Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski, który w filmie wciela się również w jednego z bohaterów. Na ekranie partnerują mu Joanna Szczerbic, Tadeusz Łomnicki, Bogumił Kobiela i Adam Hanuszkiewicz. Zdjęcia do filmu zrealizowali Witold Sobociński i Andrzej Kostenko.

Rekonstrukcja cyfrowa ze wsparciem PISF

Cyfrową rekonstrukcję obrazu w filmie „Ręce do góry” wykonały firmy DiFactory i ReKino. Dźwięk zrekonstruowała firma Soundplace. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Organizatorzy premiery filmu po rekonstrukcji: PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

20.10.2015