Rejestracja ekip do warszawskiej edycji 48HFP

Warszawa to ostatnie miasto po Katowicach i Wrocławiu, w którym w 2016 roku odbędzie się szalony konkurs współfinansowany przez m.st. Warszawa i Polski Instytut Sztuki Filmowej, w którym wszyscy uczestnicy będą mieli tylko 48 godzin na zrobienie krótkometrażowego filmu. Organizatorem polskich edycji 48HFP jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.

48 Hour Film Project

48 Hour Film Project to ogromne międzynarodowe wydarzenie filmowe – konkurs organizowany w 135 miastach na całym świecie od 15 lat. Ekipy, które zgłoszą się do konkursu mają takie samo zadanie: wymyślić i napisać scenariusz, a następnie nakręcić i zmontować krótkometrażowy film w jeden weekend. We wszystkich filmach muszą pojawić się trzy obowiązkowe elementy, w tym miasto. W filmowym maratonie może wziąć udział każdy.

Ramowy program konkursu

W piątek – 23.09, o godz. 18.00 podczas Kickoffu – oficjalne otwarcie konkursu w NInA – wszystkie ekipy otrzymają informacje, jaki rekwizyt, bohater i tekst dialogu musi się pojawić w filmie oraz wylosują gatunek, w jakim ma być on utrzymany. W tym roku ekipy losują dwa gatunki i mogą same zdecydować, który wybiorą. 48 godzin później film musi być ukończony i dostarczony na Dropoff również do NInA – 25.09, do godz. 19.30.

Następnie krótkometrażowe dzieła zaprezentowane zostaną publiczności podczas weekendowych projekcji w kultowym kinie Iluzjon (1-2.10). Jury, którego skład zostanie przedstawiony na początku września, wybierze najlepsze z nich w aż dwunastu kategoriach, każdy film ma również szansę na nagrodę publiczności.

Nagrody

Na laureatów edycji warszawskiej, których poznamy podczas uroczystej gali w NInA –  8.10 – czekają nagrody rzeczowe, statuetki, a na zwycięzców bilet lotniczy do USA. Reprezentant zwycięskiej ekipy wraz ze zwycięzcami z Wrocławia oraz z Katowic poleci na międzynarodowy finał 48 Hour Film Project Filmapalooza 2017 w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego film będzie konkurował o miano najlepszego filmu roku 2016. Jeśli zostanie doceniony przez międzynarodowe jury ma szansę na prezentację podczas Short Film Corner na festiwalu w Cannes.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy: profesjonaliści, amatorzy, nieważna jest metryka, ani wykształcenie. Wystarczy zebrać grupę miłośników kina, fanów aktywnego, twórczego życia i zrobić film. Organizatorzy zapraszają mieszkańców stolicy, jak również całej Polski.

Warsztaty

Dodatkowo z myślą o tych, którzy traktują sztukę filmową poważnie – przed konkursem organizowane są dwudniowe bezpłatne warsztaty scenariuszowe z Mariuszem Kuczewskim – reżyserem, scenarzystą, członkiem SFP ( „Listy do M. 2”, „Karol, który został świętym”). W dniach: 10.09 – poprowadzi otwarte wykłady dla wszystkich zainteresowanych edukacją filmową, zaś 11.09 – część praktyczna warsztatów skierowana tylko do zarejestrowanych uczestników konkursu.

Ekipę można zarejestrować za pośrednictwem strony internetowej: www.48hourfilm.com/warsaw.     

Rejestracja do konkursu jest płatna i wynosi:

  • rejestracja regularna – do 13 września – 190zł
  • rejestracja późna – do 23 września – 230zł

500 filmów w ciągu 10. edycji

Przez ostatnie pięć lat w ponad 10. edycjach polscy filmowcy nakręcili już blisko 500 filmów. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród filmowców – w ubiegłym roku do warszawskiej edycji 48HFP zgłosiło się blisko 70 ekip (ponad 700 twórców), powstało ponad 55 filmów, a najlepszym tytułem 5. edycji 48HFP Warsaw został film ekipy Nadal Studio, pt. „Ta jedyna”. Zwycięski film, jak również produkcje pozostałych laureatów oraz uczestników wszystkich edycji 48HFP w Polsce można obejrzeć kanale YouTube.

Harmonogram, regulamin oraz informacje o konkursie:  www.48hfppoland.pl

28.07.2016