"Rejs" zrekonstruowany cyfrowo

Rejs zrekonstruowany cyfrowo. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Zbigniew Jagiełło, Agnieszka Odorowicz, Grażyna Torbicka. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

26 września 2012 w kinie Kinoteka w Warszawie odbyła się uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP filmu „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego. 

Twórcy i mecenasi rekonstrukcji filmu na pokazie

W uroczystym pokazie filmu „Rejs” wzięli udział twórcy filmu m.in. reżyser Marek Piwowski, drugi reżyser Ludmiła Niedbalska, autor scenariusza Janusz Głowacki, autor zdjęć Marek Nowicki oraz aktorzy: Stanisław Tym i Janusz Kłosiński. Na premierze byli również obecni m.in. dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, prezes zarządu banku PKO BP Zbigniew Jagiełło, przewodniczący Rady Nadzorczej banku PKO BP Cezary Balasiński, a także twórcy projektu KinoRP.

Nagroda Specjalna PISF dla PKO BP

Przed projekcją filmu dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, wręczyła Nagrodę Specjalną PISF dla PKO Banku Polskiego za wspieranie rekonstrukcji cyfrowej dzieł polskiej kinematografii.

 

– Członkowie kapituły Nagród PISF uznali, że działania PKO Banku Polskiego są wybitnie i nieocenione dla kultury. (…) to jest dzisiaj jedyna firma na rynku (…), która pomaga instytucjom publicznym: Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, KinoRP, Filmotece Narodowej, w zachowaniu czegoś, co ma (…) fundamentalne znaczenie dla kultury. (…) jesteśmy winni naszym dzieciom i wnukom zachowanie (…) sztuki filmowej, która wymaga dzisiaj pilnej interwencji – rekonstrukcji cyfrowej – mówiła dyrektor PISF.

 

– Jako bank, który ma ponad 90-letnią tradycję, jesteśmy zobligowani do tego, żeby dbać nie tylko o siebie, nie tylko o naszych klientów, ale również o dziedzictwo w naszym kraju (…) – mówił prezes zarządu banku PKO BP Zbigniew Jagiełło, odbierając nagrodę z rąk Agnieszki Odorowicz.

Rejs

„Rejs” to utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna. Akcja zrealizowanego w 1970 roku filmu, rozgrywa się wśród pasażerów wiślanego statku wycieczkowego. Film ma formę improwizowanych miniscenek, które zostały zarejestrowane w sposób paradokumentalny. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Toruniu. Obraz został wyprodukowany przez Studio Filmowe Tor. Ścieżkę dźwiękową do „Rejsu” napisał Wojciech Kilar. W filmie występują m.in. Stanisław Tym, Jan Himilsbach, Zdzisław Matlakiewicz, Wojciech Pokora i Zofia Czerwińska.

Wspomnienia twórców

– Inspiracją była rzeczywistość. (…) W filmie grają głównie aktorzy niezawodowi (…), naturszczycy, których znajdowaliśmy w różnych sytuacjach. Na przykład w elektrociepłowni Siekierki znaleźliśmy pana Józia, który był palaczem i który zagrał potem w filmie – opowiadał reżyser Marek Piwowski.

 

Sukces filmu zawdzięczamy politykom i temu, że nie chciała go puścić cenzura. W tamtych czasach to była najlepsza reklama. (…) Ten film miał tak zwane „wąskie rozpowszechnienie”. Na kolaudacji władza uważała, że film nie jest nic warty i spodziewała się, że zaraz padnie. (…) Opinia była taka, żeby film pociąć na 5-minutowe odcinki i puszczać po Dzienniku Telewizyjnym – mówił Janusz Głowacki.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Partnerami projektu są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, YakuMama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, Toya Studios, Sound Place i Studio Company. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Paulina Bez

27.09.2012