Rekonstrukcja cyfrowa filmu "Salto"

14 czerwca na uroczystym pokazie w warszawskim kinie Kultura zaprezentowano kolejny film zrekonstruowany cyfrowo w cyklu Kino RP. Jego celem jest ochrona wybitnych polskich filmów przed zniszczeniem.

 

Tym razem publiczność mogła podziwiać nową kopię zrealizowanego 45 lat temu „Salta” Tadeusza Konwickiego, który tak jak autor zdjęć Kurt Weber był obecny na pokazie. Uczestniczyli w nim również m.in.: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

 

Agnieszka Odorowicz zwróciła uwagę, że „Salto” to – arcydzieło, które po tylu latach wciąż wzrusza, śmieszy, zachwyca i dzięki pracy osób odpowiedzialnych za jego nową, cyfrową kopię wygląda, jakby przed chwilą został wyprodukowany, jakby dopiero opuścił filmową wytwórnię. Powstało coś, co zostanie na wiele, wiele pokoleń – dodała.

 

Widzowie zgotowali twórcom niezwykłe przyjęcie – nagrodzili ich owacją na stojąco. Nowa odsłona filmu już wkrótce trafi do kin na terenie całej Polski.

 

Projekt KinoRP jest realizowany przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Studio Filmowe TPS, Dom Postprodukcyjny The Chimney Pot oraz TOYA Studios.

 

Ten znaczący projekt cyfrowych rekonstrukcji arcydzieł polskiego kina został zainicjowany w 2008 roku na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kinowym pokazem zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza.

 

Głównym partnerem projektu KinoRP jest Studio Filmowe Kadr, a także Studio Filmowe Oko oraz Multikino i Pro-motion.

 

Strona Kino RP: www.kinorp.pl.

17.06.2010