Religion Today - polska edycja

Od 6 do 9 listopada Fundacja Młodego Kina zaprasza do trzech miast: Warszawy (Kino Luna), Częstochowy (Kino OKF Iluzja) oraz Lublina (KUL i Kinoteatr Projekt), na polską edycję festiwalu filmowego Religion Today.

 

Jak piszą organizatorzy, ważne jest dla nich wzajemne przenikanie się kultur, ich dialog i pokojowe współdziałanie. We współczesnym świecie ma to ogromne znaczenie. Każda z 4 wielkich religii, które twórcy filmów z Religion Today pokazują, jest też ogromnym źródłem poszukiwań artystycznych. Zajrzyjmy więc do magicznego świata islamu, judaizmu, katolicyzmu i buddyzmu. Znajdźmy w nich coś dla siebie. Zastanówmy się, jakie są przestrzenie współdziałania i czy język filmu może wpływać na dialog międzykulturowy. Niezależnie od tego czy na codzień jesteśmy blisko czy daleko od religii, jest ona ważną częścią naszej tradycji.

 

W programie m.in.:

  • projekcje filmowe w trzech blokach: „Religia i społeczeństwo”, „Krótkie filmy na temat wiary”, „Kobiety i religie”
  • dyskusja „Wpływ języka filmowego na dialog międzykulturowy”
  • wykład dr Daniele Zordana „Religia społeczna w kinie komercyjnym na przykładzie filmu Rolanda Emmericha 2012″
  • spotkania z twórcami, między innymi z reżyserem Krzysztofem Żurowskim i Przemkiem Kaweckim SDB, bohaterem filmu „Chłopak kumpeli”.

 

Projekcje festiwalowe otworzy wyróżniony we włoskiej edycji festiwalu Religion Today film dokumentalny Przemka Młyńczyka pt. „Chłopak kumpeli”, opowiadający historię młodego chłopaka, który początkowo był skinheadem a następnie postanowił zostać zakonnikiem. W Polsce, gdzie młodzi ludzie są przyzwyczajeni do klasycznego obrazu księdza, salezjanin Przemek Kawecki proponuje inny obraz duchownego, dla niektórych kontrowersyjny. Film był emitowany w telewizji Planete.

 

Więcej: www.religionfilm.com oraz www.fmk.art.pl.

 

Informacja prasowa

25.10.2010